Hendek İnşaat Tadilat

Hendek İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezi yetkilileri İlçemizde faaliyet gösteren Hendek Mesleki ve Teknik Anadolu öğrencilerle bir araya gelerek Madde Bağımlılığı seminerine 105 öğrenci katıldı.

Toplum Sağlığı Merkezinde sorumlu Doktor Elif Arslan ve Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Memuru Yavuz Özdemir’in verdiği seminerde; insanları madde kullanımına iten sebepler, madde kullanımının bünyemize verdiği zararlar, psikolojik zararları ve uyuşturucu ile mücadelede Toplum Destekli Polislik faaliyetlerin ve 155 Polis Merkezinin önemi hakkında öğrencilere bilgiler verdiler.

Madde kullanan kişilerin zamanla bağımlı halle geldiklerini ifade eden Arslan, bağımlı olduktan sonra kişilerin beyinlerinin zincire vurulduğunu ve beynin herhangi bir fonksiyonun çalışmadığını ifade etti. Uyuşturucu ve madde kullanan kişinin sahte mutluluklar aradığını, insanda bedenen ve ruhen çöküntü başladığını belirten Arslan, şöyle konuştu: “insandaki bu çöküntü olgusu daha sonra o insana aynı maddeyi daha fazla dozajda almasını gerektiriyor. Çünkü aradığı kısa süreli mutluluğu yenide yakalamak istiyor. Böylelikle her seferinde bedenen ve ruhen çöküntü meydan geliyor” dedi.

Toplum Destekli Polis Memuru Yavuz Özdemir ise öğrencilere arkadaş ilişkilerine dikkat etmelerini ifade etti. Uyuşturucu ve madde bağımlılığına başlamada arkadaş çevresinin etkili olduğunu ifade eden Özdemir, çevrenizde bu gibi bağımlı olan arkadaşlarınız olduğunda ve siz öğrencilere uyuşturucu madde satmak isteyen şahısları 155 Polis Merkezine ve Emniyet Müdürlüğüne gelerek ihbar etmelerin söyledi. Öğrencilerin sık sık Emniyet Müdürlüğünü ziyaret etmelerini ifade eden Özdemir, yapacağınız ihbarların kesinlikle gizli tutulacağını söyledi.