Hendek Vadi Emlak
Tarihi Uzunçarşı esnafını ziyaret eden MHP Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Orhan Ünver, projesini açıklayarak, “Buradaki tarihi dokuyu yok saymak, esnafı görmezden gelmek şehir tarihine saygısızlıktır. Size her seçim döneminde söz verenlere değil, bu sefer bize destek verin” dedi. Esnaf Ünver ve Demircioğlu’na dert yandı.

 

AHMET TUFAN DEMİRCİOĞLU

İlçe belediye başkan adaylarıyla birlikte kol kola verip,şehri karış karış gezerek çalışmalarını sürdüren MHP Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Orhan Ünver, Adapazarı Belediye Başkan adayı Ahmet Tufan Demircioğlu ile birlikte Tarihi Uzunçarşı’da esnafları ziyaret etti. Adapazarı İlçe Başkanı İsmail Küçük, il-ilçe yöneticilerinin de yer aldığı ziyaretlerde Orhan Ünver ve Ahmet Tufan Demircioğlu, esnaflarla sohbet ederek sorunlarını dinledi.

 

2009’DA PROJE SÖZÜ VERDİLER

Esnafların büyük ilgisi ile karşılaşan Ünver ve Demircioğlu’na esnafların yaptığı sitemler dikkat çekti. Esnafların, “Tarihi Uzunçarşı’yı bitirdiler. 2009 yılında çarşı için söz verenler bir çivi dahi çakmadan bugün yine söz veriyor” şeklinde sözler kullandılar. Sorunları dinleyen ve hepsini çok iyi bildiklerini ifade eden Orhan Ünver, hem kendisine hem de Ahmet Tufan Demircioğlu’na destek istedi.

 

SAKARYA’NIN KALBİ

Ünver, “Sakarya’nın geleceği için yola koyulduk. Bu zihniyetten kurtulmak, şehri gerçek manada hizmetlerle tanıtmak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz” dedi. Tarihi Uzunçarşı’nın eski günlerini çok iyi bildiğini anlatan Ünver, “ Tarihi Uzunçarşı Sakarya’nın aslında ekonomide ki kalbidir, canıdır, damarıdır.  Bizim buradaki esnaflarımız çok önemlidir. Buradaki tarihi dokuyu yok saymak, görmezden gelmek şehir tarihine saygısızlık olur” dedi.

 

TARİHİ ÇARŞI PROJESİ

Ünver, “ Büyükşehir’de ben Orhan Ünver, Adapazarı’nda Demircioğlu’yla bize bir kere destek verin. Uzunçarşı, Kapalı Çarşı, Orhan Cami, Ağa Cami ve tüm alanı içine alarak kapsayan bir proje hazırladık. Bu projemizle bu çarşıların tarihi dokusu asla bozulmadan, güzelliklerini ortaya çıkarılacak.Bu çarşılarımız cazibe merkezi haline gelecek. Bu projemiz hazır. Bize sadece yetki verin, 1 yılda bunu hayata geçireceğimizin sözünü veriyoruz” dedi.

 

1 YILDA TAMAM

Uzunçarşı ve diğer çarşıların restorasyonuyla birlikte şehirde tarihin yeniden canlanacağını anlatan Ünver, “ Buradaki her meslekteki değerlerimiz bu şehrin insanının ilgisini mutlaka çekecek. Bakırcımız, balıkçımız, lokantalarımız ve diğer tüm esnaflarımız bu şehrin markasıdır, geçmişidir. Biz Adapazarı’nın bu geçmişine sahip çıkmaya, Sakarya’nın geleceğini sahiplenmeye hazırız” dedi.

 

Daha sonra Tarihi Uzunçarşı Yaşatma ve Güzelleştirme Dernek Başkanı Osman Bayrak’la bir araya gelen Ünver, burada projelerini paylaştı. Bayrak,Ünver’e çarşının son durumu hakkında bilgiler aktardı. Bayrak, Tarihi Uzunçarşı’ya sahip çıkılmasını istedi.