Yapılan basın açıklamasına MHP Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, MHP Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, MHP Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Leyla Tankal, MHP ilçe başkanları, il ocak yöneticileri, ilçe ocak başkanları ile çok sayıda vatandaşımız katılım gösterdi.

Ülkü Ocakları Sakarya İl Başkanı Soyhan Sofuoğlu gerçekleştirdiği basın açıklamasında “ Son günlerde yaşanan çocuk istismarı ve çocuk ölümleri milletimizi derinden sarsıntıya uğratmış; insanlığa, ahlaka, vicdana, merhamete sığmayan bu canilik, millet olarak bizi yasa boğmuştur.

Bu menfur hadiseler milletçe hepimizi derin bir düşünceye sevk etmelidir. Medeniyetimizin harcı insana, hayvana, doğaya karşı sevgi, saygı ve yüksek bir sorumlulukla karılmışken, ozanlarımız şairlerimiz, mimarlarımız, alimlerimiz yüzyıllar boyunca hoşgörünün, güzelliğin destanını yazmış, en müstesna örneklerini vermişken, şimdi toplum olarak bu hallere nasıl düştük?

Güzel sözlerin, seçkin cümlelerin yarıştığı bir kültür ikliminden, öfkenin ve kem sözlerin arttığı bir ortama nasıl geldik? Yardımlaşma ve dayanışmanın en başat unsur olduğu sosyal hayatımızdan, haset ve kıskançlığın, açgözlülük ve fırsatçılığın tavan yaptığı bu zamana nasıl geçiş yaptık? Kuşlara, kedilere, köpeklere evler yaptığımız, dağlara, ovalara yem bıraktığımız çağlardan; savunmasız masum hayvanlara alçakça eziyetler yapıldığı bugünlere nasıl ulaştık? Birbirimizle selamlaşıp helalleştiğimiz, birbirimizin eksiğini tamamladığımız, mahallenin çocuklarını kendi çocuklarımızdan ayırt etmediğimiz, kısacası birbirimiz için yaşadığımız o hasbî, millî hayattan, küçücük çocukların canına kastedilen bu rezil atmosfere bizi ne getirdi?

Milletimizin her bir ferdi bu soruları düşünmeli ve herkes kendi özeleştirisini yapmalıdır. Sorunlarımızın çözümü, soruna kaynaklık eden hastalıkları tespit ve tedavi ederek, ruhumuzu yüceltmekten, insanı insan yapan, insanı insana rapteden gönül köprülerimizi yeniden inşa etmekten geçiyor.

Devletimizin bu hadiseleri çok yönlü inceleyip aydınlatması, cezayı ağırlaştırıcı tedbirler alması gerekmektedir. Bu alçaklara, insanlıktan nasibini almamış bu şerefsizlere, kanı bozuk haysiyetsizlere, milletimizin gönlüne az da olsa su serpecek ceza idam olmalıdır. Türk milleti ile hiçbir alakası bulunmayan, Müslümanlıkla yakından uzaktan alakası olmayan bu şerefsizler için TBMM’nin önümüzdeki dönemde çıkaracağı ilk yasa idam olmalıdır. Ülkü Ocakları olarak devletimizden tek beklentimiz bu soysuzlar için idamdır.

Bu vesile ile Eylül ve Leyla yavrumuza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bir daha böyle elim bir hadisenin yaşanmamasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” ifadeleri ile canilere ateş püskürdü.

Basın açıklamasının ardından Çark Caddesi’nin girişine doğru sloganlar eşliğinde yürüyen topluluk eylemi sonlandırdı.