Hendek Vadi Emlak
Türk Metal-Sen’e üye oldukları gerekçesi ile çıkarılan işçiler için, dün Türk Metal Sendikası yetkilileri ve sendikacılar 2. OSB’de bulunan Akpa Alüminyum Fabrikası önünde eylem yaptı.

 Türk Metal-Sen, Akpa Alüminyum Fabrikası önünde eylem yaptı. Türk Metal-Sen’de örgütlenen bazı fabrika çalışanlarının işten çıkartıldığı gerekçesiyle düzenlenen eyleme Türk Metal-Sen Genel Sekreteri Yücel Yücel, Türk-İş İl Temsilcisi ve Demiryol-İş Şube Başkanı Cemal Yaman, Türk Metal-Sen Şube Başkanı Şahin Kaya, Türk Metal-Sen Bolu Şubesi ve bazı şube başkanları katıldı.

ÖRGÜTLENME

Fabrika önünde Türk Metal-Sen Genel Sekreteri Yücel Yücel bir basın açıklaması yaptı. Türkiye’de demokrasi açısından büyük çelişkiler yaşandığını dile getiren Yücel, “Bir tarafta bazı çevreler demokratikleşmenin Türkiye için hayati önem taşıdığını söylerken öte yandan da demokrasinin en birinci kriteri olan örgütlenme özgürlüğüne saldırılar her geçen gün artarak devam ediyor” şeklinde konuştu.

İŞTEN ÇIKARILDILAR

Akpa’da çalışanların kendi hür iradesiyle Türk Metal’de sendika üyesi olduğunu ifade eden Yücel, “Bunun sonucunda sendikamız 30 Temmuz tarihinde yetki tespiti için talepte bulunmuştur. Ancak işveren bu tespite itiraz ettiği için Akpa’da çalışan arkadaşlarımız adına başlatacağımız hak mücadelesi zorunlu olarak gecikmeye uğramıştır. Yine bu süre içinde Türk Metal sendikasında örgütlenen Akpa işçileri, işverenin baskılarına boyun eğmeyen bazı arkadaşlarımız işten çıkartılmıştır” dedi.

İZİN VERMEYECEĞİZ

Haksızlıklara boyun eğmeyeceklerini söyleyen Yücel, “Türk Metal, Akpa işyerine kendi huyuna suyuna uygun bir sendika getirmek isteyenlerin, Akpa çalışanlarının alın teri ve göz nurunu gasp etmesine izin vermeyecektir. Türk Metal-Sen, Akpa çalışanlarının sendikasıdır. Türk Metal-Sen, Akpa çalışanları neredeyse orada olacak ve Akpa çalışanlarını haklarına kavuşturacaktır” biçiminde konuştu.