Hendek İnşaat Tadilat
 

İnci, “Hakkın baharına ilahi bir şükürdür nevruz… 

11 ülkeden yaklaşık 170 kişilik halk oyunu ekibinin katıldığı “Türksoy Halk Oyunları Şenlikleri” Hendek Bayraktepe Tesisleri’nde gerçekleşirken programı 5000 kişi izledi. Programda yıllar sonra ilk defa sıcak demir dövüldü, ateşten atlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKSOY (Uluslar arası Türk Kültürü Teşkilatı), Türk Dünyası Belediyeler Birliği ile Hendek Belediyesi’nin Hendek Bayraktepe Tesisleri’nde ortaklaşa düzenlediği “Uluslarası 2. Nevruz Şöleni”11 Türk Devletin katılımıyla gerçekleşti. 11 ülkeden yaklaşık 170 kişilik halk oyunu ekibinin katıldığı şenliklerde Sakarya’dan, Sakarya İl Kültür Müdürlüğü Halk Oyunları ekipleri, Hendek Belediyesi Halk Oyunları ekipleri, Sakarya Romanlar Derneği ekipleri de yer alarak Sakarya, Zeybek ve Roman oyunlarını sergilediler. Şenliğe Türk Dünyasından Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Kalmık(RF), Çuvaşistan (RF), Gagavuz Yeri(Moldova), Tataristan(RF) ve Tacikistan’dan ekipler katıldı.

Vali Büyük, programda

Programa Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğu, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Adnan Şimşiroğlu, Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan, AK Parti İl Başkanı Recep Uncuoğlu, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, TÜRKSOY Kazakistan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Temsilcisi Askar Turganbayev, AK Parti Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Şenay Sakal, daire müdürleri, ilçe başkanları, STK temsilciler, muhtarlar ve çok sayıda Hendekli katıldı.

Ortak medeniyetin çocukları

Programda bir konuşma yapan TÜRKSOY Kazakistan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Temsilcisi Askar Turganbayev, Hendeklilerle buluşmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Ortak bir geçmiş, tarih ve medeniyetin çocukları olarak bir arada olmanın keyfini yaşıyoruz. Orta Asya’dan Balkanlara, Adriyatik’ten Çin’e kadar uzayan geniş bir coğrafyada yaşayan Türk milletinin birlikteliğinin her alanda sürmesini diliyorum.” Dedi.

İnci, “Kalplerde sevgi ateşinin yakıldığı, gündür, nevruz”

Hendek Belediye Başkanı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı Ali İnci, şenliğe katılanlara teşekkür ederek, “Tarihi beş bin yıla uzanan Nevruz, Türk dünyasında da en ulu gün olarak bilinmekte ve Navrız, Yeni Gün, Ulu Kün, Mart Dokuzu, Çıl Pazı, Çanı Kün, Şagaa, Isıah, Yengi Kün gibi adlarla en canlı ve en sıcak biçimde kutlanmaktadır. Kültürel miras yoluyla günümüze kadar ulaşan ve Türk dünyasının millet bağını güçlendiren, yüreklerde hissedilen en önemli bayramlardan biridir, Nevruz. Nevruz Türk’ün yeni günüdür. Kalplerde sevgi ateşinin yakıldığı, düşmanlık demirinin dövüldüğü gündür. Gelin bir olalım, birlik olalım demektir. Hakikaten, Hakkın baharına ilahi bir şükürdür nevruz…”dedi.

 

 

 

Sakarya, kardeşlik şehridir

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’da konuşmasında şöyle dedi:  “Nevruz birlik beraberlik ve kardeşlik demektir. Baharın uyanışıyla beraber kardeşlik bağlarımızında uyanışının bağlarıdır. Nevruz ancak bu anlayış bağlamında kutlandığında anlam kazanır. Sakarya kardeşliğin hoşgörünün en güzel şekilde yaşandığı müstesna bir şehirdir. Sakarya’da gönül coğrafyamızın temas ettiği toprakların büyük bir kısmının toplulukları yaşamaktadır. Sakarya’da kim olursa olsun kendi kültürünü yaşatabilecek atmosfer ve imkan bulmuştur. Bu vesileyle nevruz bayramını şehrimiz için ülkemiz ve bölgemiz için barış ve huzur getirmesini niyaz ediyor bu güzel programı düzenleyen Hendek Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum.”

Büyük, “Nevruz, baharın dirilişi ve uyanışıdır”

Sakarya Valisi Mustafa Büyük’de Vali Mustafa Büyük’te böyle güzel bir günde baharın müjdecisi yeni bir hayata başlamayı dirilişi uyanışı gösteren nevruz kutlamaları vesilesiyle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Balkanlar’dan Kafkaslar’a, Anadolu’dan Orta Asya’ya çok geniş bir coğrafyada tarih boyunca kutlanmış olan Nevruz’u bizde burada coşkuyla kutluyoruz. Çünkü Allah’ın bize lütfettiği yeniden dirilişi, uyanışı gösteren baharın bir memnuniyetini sevincini neşesini hep beraberce yaşamak ve birliğimizi beraberliğimizi tekrar vurgulamak için bir vesile görüyoruz. Nevruz bayramını da o nedenle bu bayramı daha coşkuyla daha güzel bir şekilde birlik ve beraberlik içinde kutlayacağız bundan sonrada kutlamaya devam edeceğiz. TÜRKSOY teşkilatına ve Hendek Belediye Başkanımıza desteklerinden ve programı hazırladıklarından dolayı müteşekkir olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Hepinizi saygıyla selamlıyor bayramınız kutlu olsun diyorum.”dedi.

 

 

Konuşmalarının ardından körük yakılarak sıcak demir dövüldü. Nevruz ateşinin yakılmasının ardından protokol ateşten atladı.  Hediyeleşmelerin ardından Sakarya İl Kültür Müdürlüğü Halk Oyunları ekiplerinin oyunuyla başlayan etkinlikler yurtdışından  gelen ekiplerin oyunları ile devam etti.