Hendek İnşaat Tadilat
SAGİAD Türkiye-Tunus Tarım iş birliği görüşmeleri kapsamında Tunus Tarım Bakanı Muhammet Ben Selam ve beraberindeki heyeti Hendek’te misafir etti.

 SAGİADHendek Temsilciliğinin konuk ettiği Tunus heyeti Kupa Köfte salonunda Hendek protokolü ile yemekte bir araya geldi.

Yemeğe Tunus Tarım Bakanı Muhammet Ben Selam, Tarım Bakanı Yardımcısı Hafedh Khelif, Tarım Yatırım Ajansı Başkanı Abdullatif Ghedira, Hayvancılık birliği Başkanı Ahmet Jarallah, Tunus Arazi tahsis Kooperatif Başkanı Abdullah Rabhi ,Tunus’lu işadamları,Kaymakam Mustafa Ayhan, Belediye Başkanı Ali İnci, Tarım İl Müdürü Abdullah Keskin,Arıcılar birliği başkanı Mustafa Ör,SAGİAD Hendek Temsilcilik Başkanı Hasan Şenol ve Hendek’li iş adamları katıldı.

Yemek sonrası Tunus Tarım Bakanı Muhammet Ben Selam “Tunus’un ekonomisinde tarım sektörünün öneli bir alan olduğunu ve %16’ı iş gücü ile bir istihdam oluşturduğunu, konumu itibari ile Avrupa’ya yakınlığı ve yatırımcılara sağlanan vergi muafiyeti ile aynı ürünü daha ucuza mal ederek aynı pazara daha ucuza satılabileceğini dile getirmişlerdir. Hayvancılık alanında Tunus bazı yatırım ve gelişmelerin olmasına rağmen istenen seviyede ırk hayvan ve kaliteli süt üretiminde bazı sıkıntıların yaşandığı bunlarında işin uzmanı firmaların yatırımları ile aşılabileceği, halihazır da Tunus’un patates üretiminin olmamasına rağmen büyük ölçüde ithalat ile patates yurt dışından tedarik ettiğinden ve bu ziyaretleri kapsamında bir iki firmayı patates tohumculuğu ve üretimi konularında Tunus’a davet ettiklerinden bahsetmişleridir. Tunus dünya zeytinyağı üretiminde ilk 3 de bulunduğunu, Türkiye’nin de zeytinyağı üretiminde öncü yapısının Tunus’la birlikte değerlendirlemesi ile güzel ortaklıkların oluşacağına değinildi.

Programda konuşan Tunus Tarım Yatırım Ajansı (APIA) yetkilileri ile de görüşen iş adamı heyeti, 10-13 Ekim 2012 tarihinde Tunus'ta düzenlenecek Uluslararası Tarım Yatırımları ve Teknolojileri Fuarı (SIAT 2012) hakkında bilgi aldılar.

Bakan Selam bu fuarın son dönemde Tunus’ta yapılan tarım alanında en büyük fuar olduğunu ve birçok İtalyan firma olmasına rağmen Türk firmaların ilgisiz kaldığını belirttiler. Türk firmaların Avrupalı üreticilere göre kalitede aynı ürün fiyat konusunda avantajlı olduğu bir çok Tunuslu firma tarafından bilinmekte. Ama bu fuarımıza da fazla Türk firmasını göremiyoruz. Tunus konumu itibari ile Libya ve Cezayir e açılmak isteyen firmalar için en uygun köprü. Bir çok Tunuslu firmanın kardeş kuruluşları Libya ve Cezayir’de yer almakta ve siz Tunus’a bir ürün sattığınızda ürünleriniz bilin ki bu iki ülkeye de gönderilmekte. Libya’da yaşanana karışıklık döneminde Tunuslu firmalar ürün yetiştirmede sıkıntı yaşadılar. Çünkü bu iki ülke kardeştir. Ve alışverişini güvendiği kardeşinden yapmıştır. Şuan bile bir çok yapı ve gıda alanında Tunuslu firma iş ağırlıklarını Libya ya vermiş durumdadırlar. Türkiye halkının bizlere yakınlığı Libya ve Cezayir’de girilecek inşaat, gıda, makine alanındaki yatırım ve ticaretlerde bizi birbirimize daha da yakınlaştırıyor. Geçtiğimiz yıl 2 heyetle Tunus u ziyaret eden SAGİAD üyelerini bu akşam bu yemekte görmek bizleri ayrıca onurlandırdı. Ve sizleri bakanlık nezdinde ben tarım bakanı olarak Tunus’a yeniden davet ediyorum. Bunun sözünü de Sagiad Başkan Yardımcısı ve Hendek Temsilcilik Başkanı Hasan Şenol beyden alıyorum.” dedi.

Kaymakam Mustafa Ayhan Hendek Sakarya ilinde fındık ile isminden bahsettirmiştir ancak tarım ve hayvancılık alanında Marmara bölgesinde özel bir yere sahip. Bakan beyi bu akşam hendekte ağırlamaktan bizlerde onur duyuyoruz. Karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesinde kurum olarak elimizden geleni yapacağız.

Hendek Sakarya ilinde fındık ile isminden bahsettirmiştir ancak tarım ve hayvancılık alanında Marmara bölgesinde özel bir yere sahip. Bakan beyi bu akşam hendekte ağırlamaktan bizlerde onur duyuyoruz. Karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesinde kurum olarak elimizden geleni yapacağız. Belediye Başkanı Ali İnci ise Türkiye fındık ihracat merkezi olan hendekte, tarım alanında bir çok yatırımın yapıldığı, modern üretim teknikleri ile verimin yükselmesinin alanında hayvancılığa yatırımların yapıldığına değindi.Tunus Bakanı ve beraberinde ki heyeti Hendek’te ağırlamaktan dolayı memnun olduklarını belirterek kendilerine teşekkür etti.

SAGİAD Hendek Temsilci Başkanı Hasan Şenol ise Tunus Bakanı ve beraberindeki heyeti Hendek’te ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunlarısöyledi.

Şenol “Dünyaya ticari manada açılım konularında sagiad üyelerin bir adım önde olması için elimizden gelen güçle çalışmaktayız. Bakanımızın bizleri onurlandırması var olan ilişkileri daha da güzel seviyelere taşıdı. Ekim ayında Tunus ta yapılacak olan tarım fuarına gözlem heyeti yollamayı bu akşam kararlaştırıyoruz. Arkadaşlarımız bunun çalışmasına hemen başlayacaklar. Ayrıca bakan beyin sagiad olarak bizleri özel daveti bizleri çok mutlu etti. Bizde bu davet icabet etmek için en yakın dönemde bir tarım heyeti tertip ederek kendisini ziyaret edeceğiz. Bu akşam aramızda bulunan kurum yetkililerine özel şükranlarımızı sunuyoruz” açıklamalarında bulundu.

.

Yemek sonrası SAGİAD Hendek Temsilciliği Tunus Bakanı ve beraberindeki heyete Fındık ve Bal hediyeleri takdim ederken Tunus Bakanı Muhammet Ben Selam ise Kaymakam Mustafa Ayhan,Belediye Başkanı Ali İnci ,Tarım İl Müdürü Abdullah Keskin ve SAGİAD Hendek Temsilcilik Başkanı Hasan Şenol’a Zeytinyağı ve Hurma hediye etti.

Tunus ve Hendek protokolü bir süre sohbet etmesinin ardından program son buldu.

SAGİAD Hendek Temlsilciği 26 Eylül 2012 tarihinde  İŞ-KUR Başkanını Hendek’te misafir edecek.