Ülkemizde hasat zamanında, milyonu aşkın tarım işçisi bir ilden diğerine göç ediyor; çadırlarda yaşıyor. Bu yolculuktaki binlerce çocuktan ilçemize gelen ve Sakarya’nın Hendek İlçesinde çalışan tarım işçilerinin çocuklarına yönelik olarak UNICEF koordinatörlüğünde projeler yürütülüyor.
Çocuk İşçiliğini önlemek ve tarladaki çocuğa eğitim desteği sağlamak üzere Hendek Mustafa Asım Okulunda sürdürülen proje kapsamında eğitim gören tarım işçilerinin çocuklarına Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından bir eğitim gerçekleştirdi.
Eğitime Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz.Dr.Burcu Başaran Güngör ve Hendek Mustafa Asım Okul Müdürü Yaşar Deniz ile birlikte projede görevli öğretmenler ve İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli katılım sağladılar.
Genel Hijyen, Ağız ve Diş Sağlığı, El yıkama ve enfeksiyonlardan korunma konularında eğitim veren Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünden Uz.Hem.Deniz De Asis çocukluk yaşlarda bilinçlenmenin önemine değindi. Sağlık Bakanlığının hazırladığı Ağız Bakım Setleri dağıtılarak diş fırçalamanın öneminden bahsedildi.
Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü ekibi mevsimlik tarım işçilerine yönelik ziyaret ve sağlık taramaları ile bölgedeki binlerce aileye ulaşarak destek sağlamaya ve bilgilendirmeye çalışıyor. Yaşam koşullarının sağlık yönünden değerlendirilmesi ve paydaş kurumların sorunlara çözüm geliştirilmesi noktasında önerilerde bulunuyor.
Temiz ve sağlıklı su ile hijyenik koşulların uygun hale getirilmesinin en temel öncelik ve gereksinim olduğu yetkililer tarafından ifade ediliyor.