Moderatörlüğünü Elektrik ve Enerji Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Erduman’ın yaptığı panele konuk olarak Sakarya İl Ticaret Müdürü Emre Atmaca ve TEM Kablo CEO’su Haluk Karakurt katıldı.

Kendisine yöneltilen soruları cevaplarken sıklıkla başarı için aidiyet duygusu ve çalışma isteğinin önemine vurgu yapan Haluk Karakurt TEM Kablonun kuruluş hikayesi ve izlediği yolun yanı sıra istihdam edilen personelde aranılan vasıflardan da bahsetti.

Nitelikli ara eleman ihtiyaçlarını karşılamak için işin durumuna göre tecrübeli ve tecrübesiz Yüksekokul mezunlarını tercih ettiklerinin üstünü çizen Karakurt, TEM Kablo olarak “Neden  Elektrik programından yeni mezun olan tecrübesiz birini işe alırız?” şeklinde sorduğu soruyu “Çünkü MYO mezunu olarak sizler alanınızda her şeyi bilecek tecrübeye sahip olamazsınız ancak bizim iş için size öğreteceklerimizi kavrayıp anlayabilecek yeterliliktesiniz” cümlesiyle yanıtlayarak öğrencilere çalışırlarsa ve çalıştıkları kuruma aidiyet duygusu hissedelerse başarılı olabilecekleri konusunda altın niteliğinde tavsiyelerde bulundu.

 

İl Ticaret Müdürü Emre Atmaca ise Yükseköğrenim hayatının başladığı Hendek MYO’ dan İl Ticaret Müdürlüğüne ilerleyen kariyer yolculuğundan bahsederek panele katılan öğrenciler için hem rol model hem de umut oldu.

Kendisine yöneltilen soruda kamunun istihdam şartları arasında kendini sürekli güncellemek değişimi izlemek ve uyum sağlamanın olduğuna vurgu yapan Atmaca öğrencilere kendilerine hedefler belirlemeleri bu hedefe ulaşmak için çalışmaları ve aidiyet duygularını geliştirmeleri tavsiyesinde bulundu. Ayrıca sanayinin eleman ihtiyacı konusundaki soruya mevcut durumda dahi sanayinin ara eleman ihtiyacının olduğu ve bu ihtiyacın önümüzdeki yıllarda artacağını belirterek öğrencilerin mezuniyet sonrası istihdam imkanlarının da artmakta olduğunun altını çizdi.

Panel öğrencilerin sorularının cevaplanmasıyla son buldu.