Hendek Belediye Meclisi 6 Ocak 2011 tarihinde aldığı 5 nolu kararla ilçe merkezi ve girişlerinde bulunan inşaat malzemesi, kum, tuğla ve diğer malzemeleri satan işletmelerin Akova Mahallesinde bulunan alana taşınmasına karar vermişti.

Ali İnci’nin belediye başkanı olduğu dönemde alınan bu karar, “Şehir içinde görüntü ve çevre kirliliğine neden olan iş kollarının şehrin dışında ki müsait alanlara taşınması” şeklinde duyurulmuştu.

Kararın meclisten geçmesi ardından şehir içinde bulunan kum, tuğla, mıcır diğer malzemeleri satan inşaat firmaları şehir merkezinden taşınmıştı. Kararın üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen AK Parti’de 7 yıl ilçe başkanlığı yapan ve son seçimde belediye başkan adayı Ali Kemal Sofu’nun bu kurala uymaması ilçede tepkilere neden oluyor.

Kemaliye Mahallesi Atatürk Parkı altında faaliyetlerine devam eden Sofu’nun 9 yıl önce alınan ve tüm firmalar tarafından uyulan kurala neden uymadığı, Hendek Belediyesinin Ali Kemal Sofu’nun işyerine neden meclis kararına rağmen izin verdiği bilinmiyor.

Mahalle sakinleri ve vatandaşlar durumdan büyük rahatsızlık duyarken, özellikle bu işi yapan işletme sahipleri her fırsatta tepkisini dile getiriyor

İnşaat malzemeleri satan işletme sahipleri duruma isyan ederken, uygulanan çifte standarttın son bulmasını istedi.