Hendek İnşaat Tadilat
Sakarya Gazeteciler Cemiyet Olağan Genel Kurulunu yaptı. Yapılan genel kurulda Sezai Matur güven tazeledi.

 Olağan Genel Kurul

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti,Olağan Genel Kurulunu yaptı. Yapılan genel kurula 28 cemiyet üyesi katıldı. Divan Başkanlığını Salim Özyılmaz, Divan Başkan Yardımcılığını Hasan Kurtiç yaparken, divan üyeliklerini ise Engin Arapoğlu ile Erdem Yıldırım yaptı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan genel kurulda, cemiyet başkanı Sezai Matur, üyelerine yönelik bir konuşma yaptı.Matur yaptığı konuşmada derneği faaliyetleri, projeleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Matur, ilimizde nitelikle eleman yetiştirmek için bir dizi faaliyetlerde bulunduğunu ifade ederek, “Girişimlerimiz sonucu Mehmet Akif Ersoy Anadolu Teknik Lisesi’nde Radyo Televizyon Yayıncılığı, Sakarya Üniversitesi yönetimiyle yapılan görüşmelerle Sakarya Meslek Yüksek Okulu’nda Basın ve Yayıncılık bölümü açılmıştır” dedi.

Faaliyetler

SAÜ’de iletişim Fakültesi kurulması için YÖK’ten ve Milli Eğitim Bakanlığından gerekli onayın alındığını vurgulayan Matur şöyle devam etti, “Bakanlar Kurulu’nda onaylanması halinde önümüzdeki yıldan itibaren Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrenci almaya başlayacak. Önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’ndan bu kararın çıkması bekleniyor” Başkan Matur, ilimizde hizmet veren basın mensuplarına yönelik eğitim çalışmaları da yaptıklarını sözlerine ekledi. Matur şöyle devam etti, “Sakarya Gazeteciler Cemiyeti’ne 20 yıl Başkanlık eden eski Başkanımız Necdet Güngörsün’ün adını yaşatmak üzere Camili’de bir hatıra ormanı projesi gerçekleştirildi. Dönemin Valisi Hüseyin Atak’ın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz törende 450 fıstık çamı fidanı dikildi.”

AB Projesi

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti’nin tarihinde ilk kez Avrupa Birliği projesi hazırlandığını sözlerine ekleyen Başkan Matur, “Adapazarı Belediyesi; Basın İlan Kurumu Sakarya Şubesi ve Anadolu Ajansı Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan projede Sakarya’da çalışan gazetecilerin Almanya’da 15 günlük bir mesleki geziye katılmaları öngörülüyor. Eğer Avrupa Birliği bu projemizi onaylarsa Sakarya’dan 9 gazeteci ve bu kurumların birer temsilcisi Almanya’da mesleki inceleme gezisine katılacaklar. Bu arkadaşların tüm masrafları Avrupa Birliği tarafından karşılanacak” dedi.

Basın Merkezi

Cemiyet olarak yapılması düşünülen Basın Merkezi ile ilgili olarak bilgiler veren Matur, “SGC’nin geçen dönem aldığı 437 dönümlük arsaya Basın Merkezi yapma sözü vermiştik. O arsanın 237 metrekare imarı vardı. Projesi bir önceki kongrede belirttiğimiz gibi hazırdı. Ancak biz inşaat ruhsatı alana kadar imar değişti ve arsaya sığacak inşaat küçüldü. Bunun üzerine çeşitli girişimlerde bulunduk. Bu nedenle de proje bekledi. Yeni duruma göre de proje hazırlandı. Bir yandan yeni imar durumuna uygun proje çalışmaları sürerken bir yandan yine görüşmelerimiz devam etti. En son Nisan Ayı Meclis toplantısında şehir genelinde bazı caddelerde tam dolu imar verildi. Ancak bizim arsanın bulunduğu bölgede imar değişikliği yapılmadı. Biz bu kongre günü temel atmayı planlamıştık. Bu nisan ayı Meclisini beklediğimiz için temeli yetiştiremedik. Şimdi inşaat ruhsatıyla ilgili birkaç bürokratik işlem kaldı. Onlar da bittiğinde  171 metrekare inşaat alanlı Basın Merkezi temel atmaya hazır hale gelecek. Bir yıl içinde merkezimi tamamlamayı hedefliyouz” dedi.

Yeni yönetim

Cemiyet olarak önümüzdeki dönemde meslektaşlar ile dayanışmayı artırmak için çaba sarf edeceklerini belirten Matur, SGC’nin ilimiz basınının bir çatı meslek örgütü olduğu bilinci içinde olduklarını sözlerine ekledi. Faaliyet ve Mali Raporların ibrasından sonra seçimlere geçildi. Yapılan seçimlerde Sezai Matur yeniden başkan seçilirken yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: M.Murat Uygun, Hasan Coşkun, Duran Savaş, Nejdet Başoğlu, İ.Şener Sak, Güney Yazıcıoğlu, Uğur Kaya, İnci Ökten.

Yönetim Kurulu Yedek: Kemal Kaymak, Taner İltaş, Salih Hamurcu, Şenol Çivicik, Huriye Bolazar. Denetim Kurulu (asil): Salim Özyılmaz, Şaban Mergül, Cengiz Olgaç. Denetim Kurulu (yedek): Fatma Onay Sak, Neçmi Fıçıcı, Erdem Yıldırım. TGF Delegesi (asil):Sezai Matur, M.Murat Uygun, Nejdet Başoğlu, Hasan Coşkun. TGF Delegeleri (yedek): Duran Savaş, Güney Yazıcıoğlu, İnci Ökten, İ.Şener Sak