Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) koronavirüs tedbirleri kapsamında Esnaf Destek Paketi'ni açıkladı. Yapılan açıklamada; Covid-19 salgınının ekonomik hayata etkilerinin azaltılması amacıyla Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne üyelerimizin istek ve talepleri birliğimiz tarafından iletilmiştir;

ECRİ MİSİL VE KİRA BEDELLERİ 3 AY ERTELENECEK

Sakarya Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olan taşınmazların 3 aylık döneme ilişkin satış, ecri misil ve kira bedelleri 3 ay ertelenecektir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi kiracısı olan faaliyetleri durdurulan ya da faaliyette bulunamayan işletmelerden faaliyette bulunamadığı dönemlerde kira bedeli alınmayacaktır ve Nisan, Mayıs, Haziran aylarına ait su tüketim bedelleri Temmuz ayına kadar ertelenecektir. (Gecikme zammı olmaksızın, 3 eşit taksitle)

RUHSAT, İZİN, HAT KİRASI BORÇLARI 3 AY ERTELENECEK

Yıllık ilan ve reklam vergileri ile yıllık çevre temizlik vergilerinin faaliyeti durdurulan dönemlere ait olan kısımları alınmayacaktır. Toplu taşıma hizmeti verenlerin; ruhsat, izin, hat kirası borçları faizsiz olarak 3 ay ertelenecektir. Ertelenen süre kadar aylık eşit taksitler halinde ve gecikme zammı olmadan tahsil edilecektir.

ESNAF VE SANATKARLARA BİN TL SU FATURASI DESTEĞİ

Seyrek oturma düzeninde çalışma zorunluluğu bulunan özel halk otobüsü, minibüs, dolmuş taksilere bin TL Mazot Desteği sağlanacaktır. Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne (SESOB) kayıtlı faaliyetleri durdurulan esnaf ve sanatkarlara bin TL Su faturası desteği.. Faaliyetlerine devam etmekte olan esnaf ve sanatkarlara maske ve dezenfektan paketi desteği sağlanacak. Toplu taşımalarda maskesi bulunmayan yolculara verilmek üzere maske desteği sağlanmaya devam edilecektir.

SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

“BU SAVAŞI HEP BİRLİKTE KAZANACAĞIZ”

Ülkemiz ve insanlık olarak geçirmekte olduğumuz zor dönemin bitmesini umut ediyoruz. Hayata dair zor ve topyekûn bir savaş veriyoruz. Bu savaşı da hep birlikte kazanacağız. Bu savaşın kazanılmasında emeği olan herkese, can-ı gönülden teşekkürü bir borç biliriz. Biz, emeğiyle evine ekmek götürmeye çalışan onurlu, iyi niyetli ve devlet adabı bilen esnaf ve sanatkârız. Biz günlük rızkımızı kazanmanın mücadelesini veren, günlük kazandığına da şükretmesini bilen kanaatkâr ve kadirşinas insanlarız. Devletimizin aldığı kararlar karşısında boynumuz kıldan dahi incedir ama “git öte” muamelesini de asla kabul etmeyiz. Biz kimsenin malında gözü olmayan tok gözlü insanlarız. Ama rızkımız mevzu bahis olunca da sonuna kadar haklı mücadelemizi vermesini biliriz.

“KARARLARDAKİ HAKSIZLIKLARI YÜKSEK SESLE HAYKIRDIK”

Pandemi sürecinde alınan kararlardaki haksızlıkları bu yüzden defaatle ve yüksek sesle haykırdık. Siyaset yapıcılarımız, bizim bu haykırışlarımızın arkasında hiçbir siyasi veya şahsi menfaatin olmadığını bildikleri için sesimizi duydular. Biz kadirşinas ve vefalı insanlarız. Biz, yapılan iyiliği bilen, kıymetini takdir eden ve bunu asla unutmayan insanlarız.

EKONOMİK DESTEK PAKETİ

Bugün teşekkür günü. Pandemi sürecindeki çığlıklarımıza cevap veren herkese teşekkür ediyoruz. “Biz zor durumdayız, onurluca yaşamak istiyoruz” dedik, Sakarya Büyükşehir Belediyesi (SBB) Başkanı ve Meclis üyeleri sesimizi duydular. Koronavirüsten dolayı mağdur olan iş yeri sahiplerine ekonomik destek paketi açıkladılar. Biz kanaatkâr insanlarız, SBB Meclisimizin imkânları olsa, bize daha fazla katkı sağlayacağını biliyoruz. Başta SBB Başkanı Ekrem Yüce olmak üzere, tüm meclis üyelerine tek tek teşekkürü borç biliriz.