Birilerinin tavır ve davranışlarından çok etkilendiğinizi düşünüyorsanız, kendi seçim ve tercihleriniz hakkında yeterince iç görü sahibi olmadığınızı bilmelisiniz. Birileri beni beğenecekmi, her söylediğim onaylanıcakmı, düşüncelerim kabul görecekmi, insanlar hakkımda olumlu şeyler hissedecekmi vb...düşünme modeli,kişiyi başka kişilerin bakış açılarına karşı zaafiyet içinde bırakır. Kendileri gibi olmayı değil, kendilerinden beklenen kişi gibi olmayı yaşarlar. Bir süre sonra sıkıldıklarında yaşadıklarını değil,adeta hayatla savaştıklarını fark ederler.

SAVAŞMAK ZORDUR.

Yaşayıp gitmek kolaydır.

Olanı yaşamak, olduğu kadarıyla yetinmeyen çalışmak, daha iyisi için çabalamak elbet; ama kendimizi kendi zihnimizde demoralize etmeden geliştirmek iyidir.

Birilerine benzemek veya kimseye benzememektedir değil ki mesele. Kişi vardır benzemek isteriz bazı yanlarına, kişi vardır o bize benzemeye çalışır. Önemli olan kendimiz kadar olduğumuzu fark edebilmek ve bizi biz yapan yanlarımızı, olabilecek en hoş şekillerde geliştirmeye gayret etmektir.

O meşhur eser.." Benzemez kimse sana, tavrına hayran olayım.."

Hepimiz de hayran olunacak bir taraf mutlaka vardır.

Siz en iyisi güne, ezandan sonraki kuş seslerini duymaya odaklanarak başlayın!

Ve benden size bir tavsiye

Tutamıyoruz zamanı elimizde, kayıp gidiyor

Kişi en çok başkalarını memnun etmeye çalışırken tükeniyor..

Oysa sadece Allah'ı razı etmek için çabalamak, onun razı olacağı işleri yapmak, razı olmaya uçaklarından uzak dursak, yorulmadığımız gibi ebedi hayatımızı da kurtarmış oluruz..

  İyiyi kötüyü bilmek kolaymı?

Şeytanla nefizle kurtuluş zordur.

Hakiki imanla ölmek kolaymı?

Doğru rehber yoksa kurtuluş zordur..

Yazan: Nuray Aydın İlgüz