Hendek İnşaat Tadilat
Sorunlarını dile getirdiği için Adapostası Gazetesi’ne teşekkür eden SAÜ Hendek Eğitim Fakültesi öğrencileri  “Maalesef sıkıntılarımıza çözüm bulunamıyor. Yetkililerden hızlı çözümler bekliyoruz.” dedi.

 

Hendek İlçesi’nde bulunan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim Fakültesi öğrencileri ulaşımdan, Kart 54 ve yurtlar ile ilgili sorunlarını Adapostası’na illetti. AK Parti Milletvekili Şaban Dişli’nin gazetemizde dün yayınlanan haberi üzerine telefonla bizlere ulaşarak sıkıntılarını anlatan öğrenciler çözüm istedi.

“SORUNUMUZ DEVAM EDİYOR”

SAÜ bünyesinde ki tüm fakültelerin Esentepe Kampüsü’nde olmasına rağmen sadece Eğitim Fakültesi’nin ilçede olduğunu hatırlatan öğrenciler bunun çeşitli mağduriyetlere yol açtığını ifade etti. Çözüm adına çeşitli çabalar sarf edildiğinin de altını çizen öğrenciler tam anlamıyla sorunların çözülemediğini belirtiyor.Bir önceki dönem Hendek Eğitim Fakültesi Kampüsü’nden Serdivan’da bulunan ana kampüse ücretsiz servis olduğunu ifade eden öğrenciler, “Hendek Belediyesi’nin internet sitesinde ki 27 Ağustos 2014 tarihli habere göre bu uygulamanın bu dönem içinde de ücretsiz devam edeceği ifade ediliyor. Okullar açılalı 2 hafta oldu. Okulun açılma tarihi aylar öncesinden belli. Ancak hala bu hizmet gelmedi. Bu servislerin başlamasını istiyoruz. Verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Bu tür hizmetler neden okullar açılır açılmaz başlamaz? Ödevler başladı. Ana kampüste kütüphane büyük. Oraya gitmemiz gerek. Büyük çileler çekiyoruz.” diyerek tepkilerini dile getirdi.

“YURTLARA ULAŞIM ZOR”

Eğitim Fakültesi yönetiminin Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’yi ziyareti sırasında yine uzak yurtlara ücretsiz servisler konacağının sözünün de verildiğini hatırlatan öğrenciler, “Kredi Yurtlar Kurumu kız yurdu uzak. Ücretle geliyorlar. Şimdi yeni KYK Erkek Yurdu yapıldı. Hendek’in kilometlerce dışına. Biz öğrenciyiz. Yol paraları bizi çok zorluyor. Ayrıca yeni yurt diye ücreti de fazla. Bir de yol ücreti var. Öğrenciler mağdur. Buna çözüm bulunmasını ve verilen ücretsiz servis sözünün tutulmasını istiyoruz.  Ayrıca yurt D-100 Karayolu kenarında. Trafikte bu bölgeye özel önlem alınmalı. Aksi takdirde ilerde büyük acılara maruz kalabiliriz.” dedi.

BÜYÜK OTOBÜS İSTENİYOR

Öğrenciler Adapazarı-Hendek arasında yapılan ulaşım konusunda da Büyükşehir Belediyesi’nden körüklü otobüs isteyerek bir de Kart 54 Merkezi talebinde bulundu. Öğrenciler şunları kaydetti: “Günün yoğun saatleri belediyeden körüklü otobüs istiyoruz. Sıkıntı yaşanıyor. Ayrıca Hendek İlçesi’ne bir Kart 54 Merkezi talep ediyoruz. Burada bir fakülte, MYO, Enstitü, liseler, ortaokullar var. Birçok öğrenci, öğretmen Adapazarı-Hendek ulaşımı yapmak zorunda. Kart 54 uygulaması var. Ancak öğrenciler  olarak buradan kart alamıyoruz. Adapazarı’na gitmek zorundayız. Yabancı olduğumuz içinde Adapazarı Kart 54 Merkezi’ni bulmak sorun oluyor. Öğrenci kimlik kartlarımız Kart 54’e uyumlu. Ancak bu kartları da kullanmak için yine ek işlem yapmak gerekiyor. Bunun içinde Adapazarı’na gitmek gerek. Hendek’te bulunan Kart 54 birimleri sadece para yüklemeye yarıyor. Bu tür işlemler yapılamıyor.”

SORUNLARINI ANLATLATTILA

Öğrenciler diğer sorunları hakkında da şu bilgileri verdi: “Öncelikle biz Serdivan’a taşınmak istiyoruz. Ancak bu mümkün görünmüyor şimdilik. Sorunlarımıza çözüm arıyoruz. Büyük bir kütüphane istiyoruz, uzun süre ve her gün açık kalan. Hendek İlçesi’nde bulunan fakültede öğrencilere uygulanan yemekhane ücretlerinde indirim yapılmasını talep ediyoruz. Yeni erkek yurdu uzaklığı bir yana hala noksanlıkları giderilmeden açıldı. Ders çalışmak için masa, sandalye yok. Etüt odası yok. Öyle bir yere yurt yapılmış ki odaların çoğunda cep telefonu çekmiyor. Burada ki ücretlerinde düşmesini talep ediyoruz. Yurt ücreti arttı, yemek ücreti de arttı. Bunun geri çekilmesini talep ediyoruz. Fakültemize güzel bir spor alanı istiyoruz. Yurtlar ve fakülte çevresinde güvenlik önlemleri konusunda titizliğin devam etmesini diliyoruz. Okulda ki projeleri teşvik için yerel mekanizmaların öğrencilere daha fazla destek olmasını, yardımcı olmalarını istiyoruz. Öğrenciye uygulanan kira gibi ücretlerde aşırı fiyat artışları olmamasını diliyoruz. Sorunlarımızla ilgilendiğiniz, Eğitim Fakültesi’ne sayfalarınızda yer verdiğiniz için gazeteniz Adapostası’na, sorunlarımızla ellerinden geldiğince ilgilenen fakülte yönetimine tekrar teşekkür ederiz.” 

Haber : Sakarya Adapostası