Hendek İnşaat Tadilat
Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, yenilenen birimleriyle eğitim öğretime devam ediyor.

 SAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Karahan, öğrencilerin sınıf ortamlarını ve fiziksel şartlarını iyileştirmeye yönelik bir takım çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, kütüphane, laboratuar, sınıflar ile özel birim odalarını yenilediklerini ve eğitime hazır hale getirdiklerini söyledi.

 

Fakülte binalarının iç mekanları ile projeksiyon, bilgisayarlar, perde, sandalye gibi bütün ekipmanların yenilendiğini anlatan Karahan, “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünün kullandığı bireysel ve grupla danışma odası, Okul Öncesi Öğretmenliği bölümümüzün kullandığı drama salonu, Özel Eğitim bölümümüzün kullandığı özel eğitim laboratuarı gibi bölümlerimizin de kendi amaçları doğrultusunda kullandığı özel odaların yenilenmesi tamamlandı” diye konuştu.

KÜTÜPHANEDE ÜST DÜZEY GÜVENLİK

 Karahan, Merkez Kütüphane’de yapılan çalışmaların aynısının Eğitim Fakültesi kütüphanesinde de yapılması konusunda girişimlerin başladığını ve öğrencilerin yoğun olarak kullandığı kütüphanenin yenilendiğini belirtti. Karahan, “Kütüphanemizin girişine güvenlik kapısı takıldı. Kütüphanede bulunan her bir materyale güvenlik şeritleri yerleştirilecek. Okuma odasını, mescidi, kısmen de öğretim üyelerimizin odalarını elden geçirdik. İkinci öğretim öğrencilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yemek saatleri genişletildi. Ulaşım konusunda da belediye başkanlığımızla yaptığımız ortak çalışmalar sonucunda Hendek’ten doğrudan Merkez Kampüse otobüs seferi başlatıldı ve düzenli aralıklarla ücretsiz olarak öğrencilerimiz bu hizmetten faydalanabiliyorlar. Yine belediyenin desteğiyle ‘kart 54’ uygulamasını başlattık. Öğrencilerimizin kimliklerini kart54’e uyumlu hale getirdik ve her dönem başında bu işlemi tekrarlayacağız” dedi.

SOSYAL MEDYA AKTİF OLARAK KULLANILACAK

Fakülte bünyesindeki bütün anabilim dallarına, bölümlere, kütüphaneye, öğrenci işlerine ve dekanlığa ait sosyal medya hesapları oluşturulduğunu aktaran Karahan, öğrencilerin ihtiyaç duyduğu her konuda sosyal medya araçları yoluyla birimlerle iletişim kurup doğrudan birimlerden bilgi alabildiklerini kaydetti. Danışmanlık hizmetinin daha aktif olarak işlemesi amacıyla her sınıfa ayrı bir danışman öğretim elemanı görevlendirdiklerini belirten Karahan, öğrencilerin ihtiyaç duydukları her noktada doğrudan bölümlerindeki öğretim elemanlarıyla muhatap olduklarını anlattı.

ÇİFT ANADAL PROGRAMLARI BAŞLATILACAK

Fakülte bünyesinde çift anadal programlarını başlattıklarını ve buna göre hazırlıkların yapıldığını dile getiren Karahan, “Sayısal ve sözel bölümlerimiz de birbirleriyle çift anadal yapabiliyorlar. Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği Programı ile Almanca Mütercim Tercümanlık Bölümü, Türkçe Öğretmenliği Bölümü ile Türk Dili Edebiyatı Bölümü arasındaki çift anadal programları 2015 Eylül itibariyle başlayacak. Başarılı ve istekli olan öğrencilerimize çift diploma olanağı getirecek bu uygulama öğrencilerimiz tarafından da memnuniyetle karşılandı” şeklinde konuştu.

İLK AKREDİTE FAKÜLTE OLACAĞIZ

İngiltere ve Amerika’da, eğitim fakültelerini yüksek eğitim konusunda akredite eden kurumlarla akreditasyon konusunda iletişime başladıklarını aktaran Karahan, “Başvurumuzu yaparak hazırlıkları hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Bu süreci aştığımız takdirde Türkiye’de yurtdışından akredite olmuş ilk eğitim fakültesi olacağız” ifadelerini kullandı.