Hendek İnşaat Tadilat
Hendek’te yaşanan her yağmurun ardından ya sular kesiliyor, yada musluklardan çamur akıyor.

21.Yüzyılda doğal su kaynaklarının zenginliği ile ön planda olan Hendek ilçemizde böylesine su sorunlarının yaşanması düşündürücüdür. Hendek’te Belediyecilik hizmetlerinde çağ atlattığını söyleyenler insanların çamurlu su içmelerine karşı ne gibi tedbir almayı düşünüyorlar?

Vatandaşlar her ay zam yapılan su faturalarını işaret ederek bu zamlar karşılığında bir bardak temiz su içemiyecekmiyiz diye serzenişte bulunarak SASKİ Parasını aldığı şeyin  hizmetini neden vermiyor diyerek tepki gösterdiler.

Bir çok esnaf kesilen su sonrası ,taşıma su ile ihtiyaçlarını giderirken,Su’yun gelmesinin ardından da bulanık akması nedeniyle halen su’yu kullanamadıklarını ve boşa akan su’yun parasını ödediklerini ifade ettiler.

Balkaya’dan  gelen ve ilçemizin tüm su ihtiyacını karşılayan Su hattında en ufak yağışta yaşanan arızalar nedeniyle doğal zenginliği olan ilçede bu tür sorunların olması kafaları karıştırdı.

Vatandaşlar hem tepkisini dile getirirken hem de SASKİ’nin Balkaya’dan  gelen Kaynak ve İsale hattında en son bakımın ne zaman yapıldığını soruyor. Nüfus artışı olmasına karşın SASKİ ,mevcut kaynakların yanı sıra , başka su gözlerinin de bağlanıp bağlanmadığı , su sorunun giderilip giderilmeyeceğini ve Su hattında hiçbir çalışma yapıp yapmadığını da bilmek istiyor.

Vatandaşlar SASKİ Su paralarının peşine düşeceğine İlçenin tüm su ihtiyacını karşılayan hattın bakımını ve onarımını yapsınlar diyerek yetkililere de seslendiler.

İlçemizde bulunan su fabrikaları bulanık akan su ile ilgili sorunları yaşasa da aldıkları tedbir ve önlemler ile sorunların önüne geçiyor.Çok kısa aralıklarla yaptıkları depo ve su hattı  temizliklerinin yanı sıra Depo girişlerine koydukları Bulanık su ölçer cihazı ile depoda ki temiz suyun kirlenmesini de engellemiş oluyor.Uygun fiyatı olan Bulanık Ölçer cihazı sadece suyun bulandığında depoya girişi otomatik kesmekle yetinmiyor, bunun dışında su’ya katılabilecek herhangi başka yabancı bir sıvı madde bulaştığında da depoya girişini engelliyor.

Özel su fabrikalarında Bulanık su ölçer cihazı depoya giren bulanık suyu engellemesinin ardından,depo’da ki su bir süre ihtiyacı karşılarken,bir yandan teknik ekipler ise arıza ve eksikliği giderme fırsatı buluyor.Bu sistem kullanılmadığı takdirde mevcut depo içerisinde ki su’yun kirlenmesine ve musluklardan bulanık ve çamurlu su akmasına neden olduğu öğrenildi.

Yaptığımız araştırmalar sonucu bulanık su ölçer cihazının büyük bir maliyet taşımadığı uygun fiyat karşılığında temin edileceği öğrenildi.Bu kadar uygun fiyat ta olmasına karşın SASKİ’nin bu cihazı kullanıp, kullanmadığı ,eğer kullanıyorsa sular neden halen bulanık akmaya devam ediyor sorusunu akla getiriyor.

SASKİ ,Gölyaka Aksu bölgesinde kurulan HES Santralleri ile ilgili gerekli denetlemeler ve hukuksal mücadelenin verilip verilmediği hakkında da sorular yanıtlarını bekliyor.