Hendek Vadi Emlak

Sakarya Emniyet Müdürlüğünce yapılan açık kaynak araştırmasında; sosyal paylaşım sitesi TWITTER üzerinden “@aponun askeriyim gelsinler …” şeklinde paylaşımda bulunan (1) şahıs 08.09.2015 günü yakalanarak, hakkında adli işlem başlatılmıştır.

Terörle Mücadele Kanunu 7. Maddesinde; Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.” amir olunmaktadır.

Son zamanlarda yaşanan terör olayları neticesinde güvenlik görevlilerimize yönelik yapılan saldırılar dolayısıyla vatandaşlarımızda hassasiyet oluştuğu, vatandaşlarımızın bu hassas duygularını istismar eden, amacından uzaklaşan manada sosyal medya üzerinden terör örgütlerine destek veren mesajlar görülmektedir.

Sosyal paylaşım sitelerinde ülkemizin birlik ve bütünlüğünü bozmaya yönelik provokatif amaçlı paylaşımlar ve yorumlar yapan buna alet olan şahıslar ve sosyal medya hakkında çalışma başlatılmıştır.

Bu ve benzeri konuların ilgili birimlerimizce takip edildiğinin bilinmesini, vatandaşlarımızın sosyal medyada bu kabil tahrik edici yazılara itibar etmemesini önemle tavsiye ederiz.

Kamuoyuna duyurulur.