Hendek Vadi Emlak
Devlet Planlama Teşkilatı bünyesinde, Kalkınma planlarının bölgelerde uygulanması, yıllık desteklenecek projelere hibe destekler veren, TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova) Bölgesinde, faaliyet gösteren “Doğu Marmara Kalkınma Ajansı” (MARKA) ‘nın26 Kasım 2012 tarihinde ilan edilen ve başvuruları alının Temiz Üretim Mali Destek Programı ve Sosyal Kalkınma Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programlarında Sakarya\'dan 11 proje kabul edildi.

Toplam bütçesi 16 Milyon TL olan ve Doğu  Marmara bölgesindeki Kocaeli,  Sakarya , Düzce, Bolu ve Yalova illerinde her iki  Mali destek programları için 173 proje başvurusu kabul edildi.

 

Bu kapsamda  Sakarya\\\'dan Sosyal Kalkınma Küçük Ölçekli Altyapı  mali Destek Programından 6, Temiz Üretim  mali Destek Programından da 5 proje olmak üzere toplam 11 proje destek almaya hak kazandı.MARKA tarafından  Sakarya\\\'daki başarılı projelere 3.7 milyon TL değerinde destek ayrıldı.

 

Hendek Kaymakamlığı olarak, Sosyal Kalkınma Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, Madde Bağımlısı Olan Kişilerin Tespiti, Rehabilite ve İstihdam Edilmesi isimli projemiz, “Bağımsız değerlendiriler tarafından uygulanabilir projeler arasına girdi. Toplam Bütçesi 393.972,40 TL olan projeye MARKA Ajansı 251.217,42 TL ‘lik hibe kredi desteği verecektir.

 

22.05.2013 tarihinde ELMAS Otel ‘de yapılan, proje tanıtım ve sözleşme imza töreninde konuşma yapan Hendek Kaymakamı Mustafa AYHAN, “İlçemiz, Sakarya Üniversitesine bağlı Eğitim Fakültesi ve 2. OSB ‘nin etkisiyle genç nüfusun yoğun olarak yaşadığı, Genç nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye ‘nün 3. Büyük ilçesi olmuştur. Bu nedenle madde bağımlılığının yaygınlaşmasının önlenmesi, bu kapsamda bulunan ve tedavi sürecini tamamlayan insanlarımızın, rehabilite edilmesi, mesleki eğitim kurslarının verilmesi, akabinde bu kişilere istihdam olanaklarının yaratılması konusunda çok kapsamlı bir proje gerçekleştireceğiz. Proje ortağı olan, Sakarya Üniversitesi, Hendek Eğitim Fakültesi ile birlikte koordine edilecek çalışma planına; İlçemiz Halk Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Teşkilatı ile Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü destek verecektir. Ayrıca istihdam bağlantısı konusunda 2. Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yapılacaktır.” Sözleriyle projenin genel hatları hakkında bilgi vererek, Sakarya Valisi Sayın Mustafa BÜYÜK ve Projenin hazırlanmasında emeği geçen ayrıca Proje yürütücüsü, Yazı İşleri Müdürü Ali Osman BALOĞLU ‘na teşekkür etti.

 

Sakarya Valisi, Sayın Mustafa BÜYÜK ise Projelerimizin desteklenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Sakarya bu destek programında ¼ gibi ekonomik bir pay almıştır. Bu oranı daha da ileriye taşımak için proje yapma eğitimlerinin yaygınlaştırılmasını istedi. Ayrıca, Kamu Kurumlarının yanı sıra “Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Odalarının” proje sunma konusunda daha istekli olmaları gerektiğini ifade etti.

Sakarya Valisi, Sayın Mustafa BÜYÜK ‘ün konuşmasının ardından 11 proje sahibi ile protokol imzalandı ve projesi onaylanan kurumların temsilcileri projelerinden bahsetti.