Hendek İnşaat Tadilat
Hendek Belediyesi, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle düzenlediği programda Sakarya’daki, engellileri Hendek’te buluşturdu.  Hendek Gençlik Merkezi’ni bir günlüğüne ücretsiz olarak engellilere tahsis eden Hendek Belediyesi’nin programında Sakarya’nın her noktasından insan vardı.

Hendek Gençlik Merkezi’nde gerçekleşen programa Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan, Belediye Başkanı Ali İnci, SAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rahmi Karakuş, Altı Nokta Körler Derneği Sakarya Şube Başkanı Aşkın Şentürk, Kanser-Der Başkanı Nihal Akar, Türkiye Engelliler Birlik Federasyonu Başkan Vekili İbrahim İşçi, Geyve Engelliler Derneği, Sapanca Engelliler Derneği, Kazımpaşa Engelliler Derneği, Kaynarca Engelliler Derneği, Kocaali Engelliler Derneği, Kandıra Engelliler Derneği başta olmak üzere çok sayıda engelli ve aileleri katıldı.

Program Altı Nokta Görme Engelliler Derneği’nden Mahmut Terzi’nin,  Baraille alfabesiyle Kuran-ı Kerim okumasıyla başladı.

Türkiye’de ilk, Görme Engelliler Camii Derneği

Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Aşkın Şentürk, senede bir gün değil her gün yanlarında olan Başkan İnci’ye davetinden dolayı teşekkür ederek başladığı konuşmasında yeni kurulan Sakarya Görme Engelliler Spor Kulübü’nün hedeflerini anlattı. Şentürk, Türkiye’de ilk defa Görme Engelliler Cami Derneği’nin kurmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

“Yılın şefkat babası”

Kanser- Der Başkanı Nihal Akar’da Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’yi “Yılın Şefkat Babası” seçtiklerini belirterek, her zaman yanlarında olduğu için teşekkür etti. Programda Türkiye Engelliler Birlik Federasyonu Başkan Vekili İbrahim İşçi’de Başkan İnci’ye engelliler ile ilgili çalışmalarından dolayı plaket verirken, Geyve Yerel Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Sami Bölükbaş da, Başkan İnci’ye derneklerinin rozetini taktı.

“Öteki değilsiniz”

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’de konuşmasında 14 yılın muhasebesini yaptı. İnci, “14 yıl önce göreve geldiğimizde sokaklarda engelli vatandaşımız yoktu. Çünkü ne araçları vardı ne de o araçlara uygun yollar. 14 yılda sadece Hendek’te değil Sakarya başta olmak üzere Bolu, Düzce, Diyarbakır, Kocaeli, Özbekistan, Kırgızistan’da 900 akülü, 1800 civarında manüel araç dağıttık. İlçemizin yollarını görme ve bedensel engellilere göre düzenledik. Siz bizim için asla “öteki” olmadınız. Evlenmek, yuva kurmak herkesin hakkı. Engelli vatandaşlarımızın yuva kurmalarına öncülük ettik. Görme engelli bilişim sınıfları açtık. Dertlerinize derman olmaya çalıştık. Hayatın için de olmanız için elimizden geleni yaptık ama istediğimiz noktada değiliz hala. Ama o noktaya sizlerin bizi yönlendirmesi ile geleceğiz. Hayat, sizlerle güzel”dedi.

“Bizi yönlendirin”

Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlayarak başladığı konuşmasında engellilere verilen haklar ve yeni düzenlemelerle ilgili bilgiler verdi. Devletin engellilere üst düzeyde önem verdiğini belirten Kaymakam Ayhan “Özellikle eğitim konusunda devletimiz üst düzey hassasiyet gösteriyor. Bununla ilgili her tür desteği veriyor. Yine şehirlerin engelli vatandaşlarımıza göre düzenlenmesi için kanunlar çıkarıldı ve belediyelere süre verildi. Engelliler ile ilgili merkezler kuruluyor. Bizlerin kapısı size her zaman açık “dedi.

Program sonunda, Hendek Belediyesi’nin misafiri olan ve daha önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın resmini yapan, bedensel engelli Ayşe Işık’a, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci Bayraktepe tablosu hediye etti.

 Yemek sonrası İsa Yılmaz, Zerrin Gider ve küçük Ebru’nun konseriyle devam eden programda, engelliler gün boyu Hendek Gençlik Merkezi’nde bulunan havuz, hamam, bowling, kafeterya, sinema, çocuk dünyasından ücretsiz yararlandı. Programda Sakarya Üniversitesi Zihinsel Engelliler Öğretmenliği bölümü öğrencileri de aktif olarak görev aldı.