Hendek İnşaat Tadilat
Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’nin “Yüzyıllara hitap edecek mabed” diye adlandırdığı Rasimpaşa camisinin ihtişamlı yapısı gün geçtikçe ortaya çıkıyor. Her iki yanında yükselen tek şerefeli minareler her geçen gün yüksekliği artarken diğer yandan da kubbenin üzerinin bakır levha ile kaplanma işlemi aralıksız devam ediyor.

Caminin minarelerini yapan Ahmet Doğan, “ Kendimi bildim bileli beton minare işinde çalışıyorum. Ekibimle birlikte tüm risk tedbirlerini alarak yaptığımız çalışmalar aralıksız devam ediyor. Şu an bulunduğumuz bölümün yerden yüksekliği 31 metredir. Şerefenin demir işçiliğini yapıyoruz. Şerefenin boyu 10.30 cm bunun üzerine minaremizin kubbesi de 10.50 cm olacak. Minare tam olarak bittiğinde yerden yüksekliği 56 metre olacak” diye konuştu.

C-40 betonun kullanıldığı devasa yapının kubbe alanının 1400 metre genişliği kapladığını ifade eden Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, “Cami kubbelerinin üzerleri genelde çinko, kurşun ve bakır levhalarla kaplanmaktadır. Çinko levhalar hava şartlarına fazla dayanıklı olmuyor çabuk çürüme yapıyor. Kurşun levhaların işçiliği kolay ancak kubbenin genişliğinin 1400 metre olduğu düşünüldüğünde kurşun kaplama yapılacak olursa kubbeye 80 ton ağırlık binecek. Fiyatı pahalı, işçiliği beceri isteyen bakır levhalarla kubbenin kaplanması statik hesaplamalara daha uygun olduğundan dolayı kubbe, bakır levha ile kaplanıyor, bu nedenle kubbeye yaklaşık 20 ton ağırlık binecek” diyerek bilgi aktardı.