Edinilen bilgilere göre saat 16.35 sıralarında Hendek'te bulunan Hayat Su Fabrikası yakınlarında bir patlama meydana geldi. Patlama sesi nedeniyle şehir merkezinde birçok vatandaş sokağa çıktı. Hendek Çamlıca bölgesinden ambulans, itfaiye ve arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

SONİK BİR PATLAMA OLABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Hayat Su fabrikasının buhar kazanının patladığı yönündeki bilgilerin gerçeği yansıtmadığı yetkililerce teyit edildi. Ekipler Çamlıca’nın kırsal kesimlerinde çalışmalarını sürdürüyor. Patlama sesinin nereden ve neden kaynaklandığı konusu netlik kazanmazken sonik bir patlama olabileceği değerlendiriliyor.

BİRÇOK İLÇE VE ŞEHİRDE DUYULDU

Patlama sesi Erenler, Taraklı, Karasu ve Akyazı ilçelerinde de duyuldu. Hendek civarında olduğu araştırılan patlamanın Bilecik ve Eskişehir illerinden de duyulduğu öğrenildi. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans ekibi sevk edildi.

SONİK PATLAMA NEDİR?

Peki, sonik patlama (sonic patlama) nedir? Ses, bir ortamın taneciklerinin bir dalga kaynağı tarafından titreştirilmesiyle oluşan periyodik bir basınç dalgasıdır. Bu dalgalar kulak tarafından toplanır ve beyinde ses olarak algılanır. Ses dalgaları, deniz seviyesinde ve 20º C sıcaklıkta 343 m/s hızla yayılır. Sonik patlama, ses dalgalarını oluşturan kaynağın ses hızında veya ses hızından daha hızlı hareket etmesinin bir sonucudur. Ses hızında veya üstünde hareket edilmesinin sonucunda sıkışan ses dalgaları uçağın arkasında bir bulut gibi gözüken yüksek basınç alanını oluşturur, bu da gözlemciler tarafından sonik patlama olarak duyulur. Sonik patlama etrafa zarar verebilecek kadar güçlü ve çok gürültülüdür.