CEZALAR BELLİ OLDU

Buna göre mahkemece alınan karar sonucunda sanık Y. C. 16 yıl 3 ay, A. A., A. B., E. Ö. 6 yıl 8 ay, H. A. V. 12 yıl 8 ay, A. R. C. 16 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

NE OLMUŞTU?

Hendek’te bulunan havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020’de meydana gelen paylamada 7 kişi hayatını kaybetmiş, 127 kişi ise yaralanmıştı. Olayın ardından Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında fabrika sahibi Y. C., Fabrika Müdürü ve Genel Ustabaşı H. A. V., Fabrika Müdürü A. A., Genel Ustabaşı E. Ö., İş Güvenliği Uzmanı A. B., Sorumlu Personel A. Ç. ve Fabrika Sahibinin babası ve ortağı Ali Rıza Ergenç C. hakkında hazırlanan 7 sayfalık iddianame Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmiş ve sanıklar yargılanmaya başlamışlardı.

Davanın sekizinci duruşması Ferizli ilçesindeki Sakarya Ağır Ceza Mahkemeleri salonunda başladı. Duruşmaya, tutuklu yargılanan fabrika sahiplerinden Y. C. ile H. A. V, tutuksuz sanıklar fabrika sahiplerinden A. R. E.C. ile E. Ö, A. A, A. B. ve taraf avukatları hazır bulundu. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan ile bazı illerin baro başkanları da müşteki avukatları kısmında yer aldı. Duruşmada her iki taraf avukatlarından son savunma ve son sözleri alan mahkeme heyeti kararı açıkladı.