Hendek’te koronavirüs şüphesi ile Vatandaşların karantina altına alındıkları ve hastaneye sevk edildikleri haberleri Vatandaşlar arasında panik yaşamasına neden olurken, paniğe gerek olmadığı ve normal prosedürün uygulandığı öğrenildi.
Panik havası
Bugün İlçemizde sokakta konuşulan ve ilçede yayın yapan bazı haber sayfaları tarafından yayınlanan “koronavirüs şüphesi ile bazı Vatandaşların karantina altına alındıkları ve hastaneye sevk edildikleri” iddia edilen haberler Vatandaşlar arasında panik yaşanmasına neden oldu.
Tedbir amaçlı
Bahsi geçen iddialar sonrasında yaptığımız araştırmalara göre, Hendek Devlet Hastanesinden Koronavirüs ile ilgili olarak herhangi bir hasta sevki yapılmadığı, diğer Sağlık kuruluşlarına “düşmeyen ateş, nefes darlığı ve geçmeyen öksürük şikayetleri” ile başvuran Vatandaşların ise tedbir amacıyla prosedür gereği sevk edildikleri öğrenildi.
Normal prosedür uygulanıyor
Düşmeyen ateş, nefes darlığı, geçmeyen öksürük gibi şikayetler ile gelen her Vatandaş için aynı prosedürün uygulandığı öğrenilirken, prosedür gereği yapılan kontrollerin ardından 14 gün gözlem altında veya Sakarya’da Koronavirüs Hastanesi olarak belirlenen Toyotasa Acil Yardım Hastanesine sevk edilerek Koronavirüs tedbirleri kapsamında belirlenen prosedür gereği gözlem altında olacakları öğrenildi.
İtibar etmeyin
Yayınlanan haberler nedeniyle Şehirde panik havası oluşturulmasına tepki gösteren yetkililer, konuyla ilgili olarak Devlet tarafından belirlenen normal tedbir prosedürlerinin uygulandığı ve Vatandaşların yetkililer veya resmî açıklamalar dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar etmemeleri gerektiği belirtildi.
Anonslar bilgilendirme amaçlı
Haberlerin ardından Belediye Anons sisteminden ve Camilerden yapılan anonsların İç İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gelen talimatlar nedeniyle Vatandaşları bilgilendirme amaçlı yapıldığı ve paniğe neden olacak bir durumun olmadığı öğrenildi.