Hendek Vadi Emlak
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in Sakarya gezisi sırasında koruma görevlilerinin gazetecileri engellemesi soru önergesi haline getirildi. Sakarya Milletvekili Engin Özkoç tarafından, Bakan Şahin’in yanıtlaması talebiyle verilen soru önergesinin gerekçesinde, Bakan’ın koruma görevlilerinin gazetecilerin haber yapma özgürlüğünü engellediği belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde, İçişleri Bakanı Şahin’in Sakarya’ya yaptığı ziyarette, koruma görevlileri ve geziyi takip eden gazeteciler arasında gerginlik yaşanmıştı. Gazetecinin görüntü almasını engelleyen korumalar, “Böyle davranırsanız sizi de Doğan Haber Ajansı gibi bakanın programına almayız” demişti. Ayrıca, gazetecilerin, “Bu kararı siz mi, yoksa bakan mı verdi?" sorusuna ise koruma; "Ha bakan ha biz... Ne değişir. Çekmeyeceksin işte” yanıtı vermişti. Yaşanan tartışmada, gazetecilerin haber yapma özgürlüğünün kısıtlanması bir yana koruma görevlilerinin Bakan gibi davranıyor olması ve daha önemlisi bir haber ajansının başına gelmiş olduğu gibi, gazetecilerin programlara davet edilmemekle tehdit edilmesi tepki toplamıştı.

Özkoç tarafından verilen soru önergesi, şu soruları yöneltiyor:

Doğan Haber Ajansının programlarınıza alınmadığını doğru mudur? Doğruysa nedeni nedir? Bu kararı kim vermiştir?Korumaların, “Ha bakan ha biz... Ne değişir. Çekmeyeceksin işte” sözleri nasıl yorumlanmalıdır? Gazetecilerin görevlerinin nasıl yapacağına, Bakan adına korumalar mı karar vermektedir?Bu olayda gazetecilerin haber alma ve yayma özgürlüğünün engellendiğini düşünüyor musunuz?Gazetecilerin görevlerini ne zaman ve nasıl yapacağına siyasi iktidar sahiplerinin karar verdiği bir rejim otoriter bir rejim değil midir?