Hendek Vadi Emlak
Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı ve Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZAYDAŞ uzmanlarının katılımlarıyla Özbekistan'a düzenlenen teknik inceleme programı kapsamında Birlik heyeti "Dünya Kültür Tarihi İçerisinde Babür Şah" konulu sempozyuma katıldı.

Babür Şah

Babür Şah'ın 530. doğum yılı münasebetiyle Özbekistan’da gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Babür Şah'ın Türk kültür ve edebiyat alanında vermiş olduğu önemli eserlerden bahsedildi. Babür Şah tarafından Çağatay Türkçesi ile yazılan ve birçok dile tercüme edilen Babürname yaşadığı dönemin sosyal, kültürel ve siyasi hayatına ışık tutacak bilgiler içeren ve hatırat şeklinde yazılan dönemin önemli bir eseri olduğundan bahsedildi. Ayrıca Babürnâme ile Türk edebiyat tarihinin nesir türündeki başyapıtlarından birini kazandıran, Hatt-ı Baburi denilen yazı şeklini geliştirmiş olan Babür Şah’ın, Hindistan topraklarında ilk Türk Devleti’ni kurduğunu bilinmektedir.

Hendek Belediyesi’nden Ortak Proje Çalışmaları

Özbekistan’a yapmış olduğu ziyaretlerde Sağlam Evlat Vakfı ile çeşitli ortak projeler yürüttüklerini belirten Başkan İnci, program süresince TDBB ve Hendek Belediyesi tarafından yapılan su kuyuları ve Görme Engelliler Bilişim Sınıfı’nı gezerek yeni projeler ile ilgili incelemelerde bulundu. Başkan İnci ayrıca program kapsamında Kültür elçiliğini, Konsolosluğu, TİKA Koordinatörlüğünü, Jizzak ve Sırderya valiliklerini ziyaret ederek Özbekistan'da yapacakları ortak proje çalışmaları hakkında ön çalışma yaptı.