Hendek Vadi Emlak
2013 yılı Nisan ayı içerisinde Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü tarafından verilen 6 farklı tür Orköy projesinden birtanesi de Fenni Arıcılık ile ilgili kredilerdi.

 

Bu projelerden birtanesi Hendek Orman İşletme Müdürlüğü Hendek Merkez Şefliğine bağlı Kazımiye köyünde Orköy Kredisi alan Mustafa Çan ve Medet Çan isimli şahıslarla yapılan ziyaret ve değerlendirmeler neticesinde, özetle, Orköy kredilerinin gerek geri ödemesiz dönem ve uzun vadeli olması ve gerekse çok düşük faizli olması, özellikle de % 25’lik kısmının Hibe Kredi şeklinde olması nedeniyle çok cazip olduğunu belirterek henüz ödeme aşamasına da gelinmediğini beyan ederek, ilk ödeme tarihi 2014 yılı Mayıs ayı olduğu düşünülürse, ürün alınmasıyla birlikte Orköy'e ödenecek kredi miktarı kadar şimdiden gelir elde etmiş oldu.

 

Hendek İşletme Şefi Şamil Doğru, dağıtılan kredilerden köylümüzün çok memnun olduğunu ve kendilerine devamlı olarak bu şekilde kredi taleplerinin geldiğini belirtti. Orköy Şube Müdürü Turgut Çangır " 2013 yılında toplam 3.565.107 TL. olarak belirlenerek dağıtımı yapılan kredi ödeneğinin yaklaşık 400.000 TL. olan bölümü Fenni Arıcılık kredilerinde kullandırıldı. 2014 yılı için de artan miktarlarda Fenni Arıcılık talepleri gelmektedir. 2014 yılı bütçemizin belirlenmesiyle birlikte, hangi kredi türünden ne miktarda kredi verileceği yeni yılın başında kesinlik kazanacaktır, ancak, Orköy hizmetleri yeni projelerle artarak devam edecektir." diyerek düşüncelerini ifade etti.