Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği Mustafa Ör, Bal üreticileri olarak hazırlıklarını sürdürdüklerini halka en güzel ve en doğal bal ulaştırmak için hazırlıklarını yaptıklarını söyledi.
Bu sezon geçmiş yıla oranla çok daha iyi bir rekolte beklediklerini belirten Ör, bal tüketicilerinin, iyi tanıdıkları kimselerden bal almaları tavsiyesinde bulundu.
Başkan Ör, arı yetiştiricilerine çağrıda bulunarak Şubat ayında yapılacak olan arı bakımlarını ihmal etmeyin dedi.
Sakarya'da bulunan yüzlerce arı yetiştiricilerine Başkan Ör, Şubat ayı içerisinde yapılacak olan arı kovan bakımlarını ihmal etmeyin diyerek şunları söyledi, Arı kontrollerinde dikkat etmemiz gereken noktalar; ölmüş olan yani sönen kovanlar varsa, içinde işe yarayan petekler alınır ve bu kovan kapalı bir yere kaldırılır ve kovanın kapağı kapatılır.
“Kovanlar bakteri ve mikroplara karşı yakılıyor”
Hazırlık safhaları hakkında konuşan Ör “Havaların biraz ısınmasıyla beraber sandıklarınızın(kovan) temizliğini yapın. İçerisinde oluşabilecek bakteri ve mikroplara karşı içlerini yakın ve dış kesimlerini boyayınız. Ayrıca geçen seneden kalan bir kısım petekleriniz varsa,bunların bir kısmı halen ballı olabiliyor. Yeni gelen arılara bunları veriniz ki daha çabuk adapte olabilsinler, daha fazla yumurta yapıp ve kolonilerin sayısını artırmaları amacıyla bu işlemi yapınız. Böylece mevsime başlamış olacağız.” şeklinde ifade etti.
“Arılar polen getirmeye başladı”
Arıların kış mevsiminde beslenmesi için geçen seneden kalan ballı petekleri verdiklerini belirten Ör “Badem ağaçlarının açmasıyla beraber ve çevremizde çok ağaç bulunduğu için polen gelmeye başlar. Bitki örtüsü olarak, bir kısım çiçekler açmış durumda. Papatyalar açmaya başladı. Buraya özgü başka çiçekler de var. Onlardan gelen polenlerle arılar beslenmeye ve yavru vermeye başladı. İnşallah 20-25 gün gibi kısa bir süre içerisinde kolonilerimizin sayısı yeteri miktara ulaşmış olacak. İnşallah bal mevsimine ulaşana kadar daha fazla çalışacağız ve arılara olabildiğince bu ballı çıtalardan destek için verip daha da kuvvetlenmesini sağlayınız.” dedi.
“Arı gerçekten çok muhteşem bir canlı”
Kış mevsiminin nispeten kurak geçmesi nedeniyle arıların çok etkilenmeyeceğini ifade eden Ör “Tabi bazen kuraklık olabiliyor. Ama arı çok farklı bir hayvan. Çevreye baktığımız zaman siz yeşillik göremeyebilirsiniz. Fakat arı öyle muhteşem bir canlı ki; sizin göremediğinizi görebiliyor. Göremediğiniz çiçeklerden ve çok uzaklardan polen getirebiliyor. Bu onun olağan üstü bir canlı olduğunu gösteriyor. Zaten arıcılıkla uğraşanlar bunu bizzat kendi gözleriyle görüyorlar. Hakikatten de harika ve uğraşılması çok zevk veren bir uğraş. Bu, bir işten öte artık bir yaşam tarzı haline geliyor.” diye belirtti.
“Bal sevenler yerinde görebildikleri balı alsınlar”
Arıcılığı severek yapanlardan bal alınması gerektiği tavsiyesinde bulunan Ör “Bal sevenlere tavsiyem arıcılığı sevenlerden bal alsınlar. Bu işi sadece para kazanmak için değil sevdiği için yapanlardan ve tanıdıklarından alsınlar. Onlarla dostluklarını geliştirsinler ve mümkünse de balın nasıl yapıldığını gelip yerinde görsünler.” dedi.
“Bu yıl yüksek bir rekolte bekliyoruz”
Ör “İnşallah, bu yıl Rabbimizden beklentimiz yüksek bir rekoltenin olması. İnşallah bu sene iyi bir sene olur, rabbimizden beklentimiz ve duamız budur, Arı Yetiştiricilerine ve bal üreticilerine Şubat Ayı bakımlarını İhmal Etmeyin Dedi. ” şeklinde konuştu.