Diyarbakır Emniyet Müdürü görevindeyken uğradığı saldırı sonucu yanındaki 5 polis memuruyla şehit düşen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, Sakarya’nın Hendek İlçesinde bulunan mezarı başında anıldı. Şehit Okkan’ın eşi Zerrin Okkan ve kızı Sezin Okkan Çalışkan’ın törene katılmaması dikkatlerden kaçmadı.

24 Ocak 2001’de Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü görevindeyken uğradığı hain terör saldırısında yanındaki 5 polis memuruyla birlikte şehit düşen Ali Gaffar Okkan, Sakarya’nın Hendek İlçesinde bulunan mezarı başında anıldı. Şehit Ali Gaffar Okkan’ın eşi Zerrin Okkan ve kızı Sezin Okkan Çalışkan’ın törene katılmaması ise dikkat çekti.

Programın açılış konuşması sonrası saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır, “Şehit Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan’ın şehadetinin 20’nci yıl dönümünü idrak ettiğimiz bugünde hepinizi saygıyla selamlıyorum. Aziz Şehidimiz Ali Gaffar Okkan, 20 yıl geçmesine rağmen halen milletin kalbinde yaşamaya devam eden çok önemli bir devlet adamıdır Halkın dertleri ile dertlenmiş, sevinci ile sevinmiş ve her zaman bir meşale gibi insanlara ışık ve sıcaklık sunmuştur. Meslek hayatı boyunca görevini büyük bir başarıyla sürdürmüş ve bu başarısını milletin gönlüne taht kurarak perçinlemiştir. Bir ülkenin tarihinde bu gibi devlet adamlarının yeri müstesnadır. Ali Gaffar Okkan aradan yüz yıllar geçse bile cesareti, sevgi dolu yüreği ve terör ile mücadelesiyle anılmaya devam edilecektir” dedi.


Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın mezarı başında edilen dua sonrası mezarlığına çiçek bırakılırken tören sonrası konuşan Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, “20 yıl önce acımasızca bir eylemle kaybettiğimiz Ali Gaffar Okkan Müdürümüzün şehadet yıldönümünü anmak üzere burada bulunuyoruz. Onun gerek Kars’ta gerek Diyarbakır’da halkımızla büyüttüğü sevgi seli o kadar büyük boyutlara ulaştı ki; bugün pandemi olmasına ve üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen burada toplanan kalabalıkta bunun bir nişanesi ve göstergesi. Ali Gaffar Okkan Müdürümüz, bu kucaklaşmadan ötürü bütün terör örgütlerinin hedefi haline gelmişti. Ona duydukları kin ve nefretin dışa vurumu bu acımasız suikastti. Devletimizin bekası ve bayrağımızın özgürce dalgalanması için şer odaklarıyla mücadele etmek için varız ve kararlıyız. Bu mücadelemiz; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilelebet yaşaması için her daim sürecek” dedi.

Törene şehidin ablası Sebahat Arslan ve kardeşi Gülsüm Özgen’in yanı sıra İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Aydın Kutlu, Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır, Hendek Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, Hendek İlçe Emniyet Müdürü Şevket İlhan, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Hendek Belediye Başkan Yardımcıları Hüdaverdi Bahadır ve Fatih Öztürk, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve yöneticileri, Kadın Kolları Başkan ve Yöneticileri, gaziler, belediye meclis üyeleri, askeri erkan, kurum müdürleri, belediye eski başkanları ve polisler katıldı.