Hendek İnşaat Tadilat
Memur Sen Konfederasyonu’na bağlı Eğitim-Bir-Sen Şubesi üyesi kamu çalışanları, yağmur altında yaptıkları eylemle kamusal alanda başörtüleri ile çalışma hakkı istedi.Başörtüsüne özgürlük eyleme Eğitim Bir-Sen Hendek Temsilciliğide katıldı.

 Kent Meydanı’nda Eğitim Bir Sen Şubesi üyeleri tarafından kamuda başörtüsüne serbestlik getirilmesi için eylem yapıldı. Yağmur altında toplanan sendikaya üyesi öğretmenler başörtüsü yasağını protesto etti. Eğitim-Bir-Sen Şubesi Kadınlar Komisyonu Başkanı Hatice Pamukçu eylemle ilgili açıklamayı yaptı. Pamukçu, Dünya İnsan Hakları Günü’nde gasp edilen hakları duyurmak için bir araya gelindiği ifade edilerek, çalışma hayatının dışına itilen başörtülü kadınlara özgürlük isteğini haykırmak amacında olduklarını dile getirdi. Pamukçu, hiçbir hukuki dayanağı olmayan başörtüsü yasağının sona erdirilmesini gerektiğini söylerdi.

 81 İLDE AYNI ANDA EYLEM

Eğitim-Bir-Sen'in 81 ilde aynı anda başörtüsüne özgürlük için eylem yaptığını belirtirken Pamukçu; başörtüsünün politik hesaplaşmaların, pazarlıkların, suni ideolojik çatışmaların malzemesi olmadığını söyledi. Kadına karşı en büyük şiddetin başörtüsü yasağı olduğunun ifade eden Pamukçu, “Devlet şiddet gören kadını koruyor. Ancak aynı devlet, kadının başını kapatarak TBMM'ye gelmesini, kamu hizmetlerinde görev almasını yasaklayan bizzat kendisi kadına şiddet uyguluyor, ayırımcılık yapıyor ve ötekileştiriyor. Üniversitede rektörlerin dönemsel lütuflarıyla haklarını kullanabilen kızlarımıza başörtüyle kamuda görev yapmak yasaktır. Bu uygulama, had bildirmenin başka versiyonudur.” dedi.

 

BAŞBAKAN’A MESAJ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Pamukçu, açıklamasını su sözlerle sürdürdü: “ Sayın Başbakan ‘Hiç kimse, iç düşmanlar ihdas ederek milletin hukukunu çiğneyemez. Bu ülkede artık kimse sırtını devlete dayayıp işkence yapamaz, faili meçhullerin üzerini örtemez.’ diyor. Peki biz de şunu soruyoruz; Bizi bu vesayetçi bürokrasinin çıkarttığı yönetmenliklerle yargılamaya, ötekileştirmeye devam edecek misiniz? O yönetmenlik gereği olarak başörtülüleri meclis'ten kamuda çalışmaktan men eden yasakları korumaya devam edecek misiniz? Devlet artık hala bürokratik oligarşinin mi yoksa milletin devleti mi olduğuna karar vermek zorundadır." Grup açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.