Hendek Vadi Emlak
Eğitimdeki sorunlara ve öğretmenlerin haklarına dikkat çekmek için Kent Meydanı’nda toplanan Eğitim-Bir-Sen üyeleri, maaş bordrolarını yakarak hükümete tepki gösterdi. Eğitimciler, “Lütuf değil emeğimizin karşılığını istiyoruz” dedi

Memur Sen Konfederasyonu’na bağlı Eğitim Bir Sen Sakarya Şubesi Sakarya Kent Meydanı’nda düzenledikleri eylemle maaş bordrolarını yaktılar.

Sendika adına açıklamayı yapan Mevzuatlanma Sekreteri Salih Canbal Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde ve Kütahya’da öğretmenlere karşı yapılan şiddet girişimlerini de protesto etti.
Sakarya Kent Meydanı’nda toplanan Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi üyeleri, ellerinde sendika flamaları ve dövizlerle Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e tepki gösterdiler.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Bir-Sen Mevzuatlanma Sekreteri Salih Canbal, insanca yaşamak için emeklerinin karşılığını istediklerini belirterek, "2.5 milyon kamu çalışanlarının beşte ikisi eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunda bulunmaktadır. Hükümet, eğitime önem verdiğini her fırsatta dile getirmekte, merkezi yönetim bütçesinden en fazla payı eğitime ayırdığını ifade etmektedir. Eğitim ile ilgili tarihi öneme haiz düzenlemeler yapılmakta, tartışmalar yürütülmekte ve ses yükseltilmektedir” dedi.

Eğitimcilerin düşük ücret alan çalışan konumuna düşürüldüğünü öne süren Canbal, “Eğitimi, eğitim çalışanlarını da kapsayacak şekilde konsept içerisinde düşünmeyenler kesinlikle doğru yapmamaktadır. 666 Sayılı KHK ile kamuda aynı unvan da çalışan personele yönelik eşit işe eşit ücret düzenlenmesi ile denge sağlamaya çalışan hükümet, eğitim-öğretim hizmet sınıfında 650 bin öğretmene ve 100 binden fazla öğretim elemanına sizin muadilinizi bulamadık onun için toplu sözleşme masasında görüşmek üzere kapsam dışı bıraktık dercesine masayı işaret etmiştir. Ek ödeme almayan öğretmen ve öğretim elemanları, üzülerek ifade etmeliyiz ki, kamuda en düşük ücret alan çalışan konumuna düşürülmüştür” ifadelerini kullandı.

Canbal, eylemlerinin devam edeceğini belirterek, “Eğitim çalışanları olarak buradan hükümete sesleniyoruz. Biz kimseden lütuf beklemiyoruz. Emeğimizin ve alın terimizin karşılığını istiyoruz. 'Ekonomi büyüyor, Türkiye zenginleşiyor' diyenlere 'eğer büyüme varsa o zaman büyümeden payımızı verin' diyoruz. Eşit ve adalet adına düzenleme yapanların ortaya çıkardıkları eşitsizlik ve adaletsizliğin giderilmesini istiyoruz. Bugünden itibaren bir hafta boyunca derslere 'Eğitim çalışanlarıyız, İnsanca Yaşam İçin Hakkımızı İstiyoruz' yazan kokartlarla gireceğiz. Bütün arkadaşlarımızı, kokartlarını yakalarına takmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Canbal ayrıca Kaynarca ilçesinde ve Kütahya’da öğretmenlere karşı yapılan şiddet girişimlerini de kınadı.

Açıklama boyunca Hükümet ve Bakan Şimşek aleyhinde sloganlar atan Eğitim Bir Sen Üyeleri eylemin sonunda maaş bordrolarını yaktılar.