Hendek Vadi Emlak

Hendek Yeniyüzyıl İlkokulu müdür yardımcısı Mustafa Edirneli tarafından başlatılan ‘Yeniyüzyıl Tasarruf Yapıyor Projesi’ kapsamında SASKİ Halkla İlişkiler Müdürü Sayın Fatih Çakır,  3. ve 4.sınıf öğrencilerine’ Bilinçli Su Kullanımı ‘adlı semineri verdi.

Fatih Çakır, sinevizyon destekli verdiği seminerde, suyun insan ve canlılar için önemine değinerek suyu bilinçli bir şekilde israf etmeden kullanmak gerektiğini söyledi.

Su israfının önlenmesi için neler yapılabilir? sorusuna öğrencilerle birlikte cevap arandı. Muslukları boşa akıtmayın, bozuk musluklarınızı değiştirin, araçlarınızı kova ve fırça ile temizleyin, halılarınızı makine ile yıkayın, çiçek ve bitkilerinizi akşam vakitlerinde sulayın, bahçelerimizde damlama sulama sistemleri kullanın…

 

      Sanayileşen dünyamızda Bilinçsiz kullanılan ve kirletilen su kaynakları giderek yok olmakta ve insan hayatını tehdit eden boyutlara ulaşmaya başlamaktadır. Evlerimizde; elimizi yüzümüzü yıkarken, bulaşık yıkarken, boşa akan sular hem suyun israfına ve hem de su faturalarının yükselmesine neden oluyor diyen Fatih Çakır bu nedenlerle suyumuzu ihtiyacımız kadar kullanalım ki ve gelecekte susuz kalmayalım, dedi.

 

    Hijyen konusuna da değinen Fatih çakır; çöplerimizi yerlere atmayalım, hatta mümkünse sınıflandırarak geri dönüşüme uygun bir şekilde çöp kutularına atalım. Kanalizasyonları amacına uygun kullanalım. Tıkanmalara sebep olacak çöpleri kanalizasyonlara atmayalım dedi.  

Halkla İlişkiler Müdürü Fatih Çakır seminer sırasında SASKİ tarafından Sakarya nehri üzerinde yaptırılan Hidro elektrik santrali hakkında da bilgiler verdi.

Fatih Çakır Su Tasarrufu ile ilgili öğrencilere kırtasiye malzemelerinden oluşan bir hediye paketi verdi.

Okul müdürü Mehmet Kılıç, kendisine çiçek takdim ederek teşekkürlerini sundu.