İkili iş görüşmeleri oldukça verimli geçti

Başkan Sarı Türkiye ile Nijerya arasındaki köprünün genişletilmesi gerektiğine değinerek, “Üyelerimizin yeni pazarlar bulmaları ve tarafların birbirlerini tanıması için organize ettiğimiz ikili iş görüşmeleri oldukça verimli geçti. Ziyaretlerde Sarılar Dış Ticaret olarak fındık ürünü ile ilgili çikolata ve fındık mamulleri için anlaşma imzaladık. Kurduğumuz bu diyaloğun geliştirilerek devam etmesini temenni ediyorum. dedi.

Yapılan ziyaretlerde firmaların güvenlik çekincelerini dile getirdiğini ifade eden Başkan Sarı “ Nijerya devleti hem güvenlik açısından hem yatırım açısından çok büyük kolaylıklar sağlayacak, devletin garantörlüğü konusunda önemli bilgiler aldık. Güvenilir bağlantılara yöneldiğiniz sürece yatırımlarınız iyi netice verecektir. “dedi.

B2B görüşmeleri planlıyoruz

Bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirten Başkan Âdem Sarı, Nijerya heyeti ile iki gündür beraberiz. Sayın valimize ve belediye başkanımıza, iş tecrübeleri ve birikimleriyle iki ülke arasında köprü kurulmasına vesile olan Tarımkon Federasyonu Genel Başkanı Hakan Bey’e verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum. Destekleri bizim için büyük önem taşıyor. Bu ziyaretleri daha önce gerçekleştirmemiz gerektiğini anladım. Bayramdan sonra Nijerya’da iş insanlarımız ve üst düzey temsilcilerimizin katılımıyla B2B görüşmeleri yapmayı planlıyoruz. İnşallah bütün çabalarımız hayırlara vesile olur. ” ifadelerini kullandı.

Türk fındığına talibiz.

Nijerya Yatırım Ajansı Başkanı Aminu Suleman Takuma ziyaretleri neticesinde Sakarya’dan fındık ve mamulleri alınacağını belirterek” Nijerya devleti ve iş insanları adına burada ticaret anlaşmaları yapmaktan çok memnunum. Ziyaretlerin sayısını arttırarak hem ticari hem de ekonomik alanlarda işbirlikleri oluşturmaya devam edeceğiz. Sürekli İş Formları ve iki şehir arasında diyaloğun arttırılmasına yönelik protokollerle burada gördüğümüz teknolojik yatırımları, Türk fabrikalarını Nijerya’da görmekten büyük mutluluk duyacağız” dedi.

 

Ziyaretlerin ardından Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 3.OSB Dernek Başkanı Muzaffer Güneş, Tarım Konfederasyonu Başkanı Hakan Yüksel, Ticaret Borsası üyeleri ve sanayicilerin de yer aldığı toplantıda Nijerya ile Türkiye arasında gerçekleştirilecek yatırımlar istişare edilerek fizibilite çalışması yapılması ve birliktelik sürecinin değerlendirilmesi kararına varıldı.