Toplum sağlığını korumak ve geliştirmek amacıyla gerçekleşen konferansa Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Uzm. Dr . Merve Kahraman, Hendek Sosyal Hizmetler Müdürü Gülşen Fatma Dursun, İl Göç İdaresi Biriminden Sosyolog Ayça Ceyda Şahin , sosyal çalışmacılar, Hendek’te ikamet eden mülteci ve göçmenler katılım sağladılar.
Kadın Sağlığı ve hijyen alışkanlıkları konulu konferansta Hendek ilçe Sağlık Müdürlüğü Sağlığın Geliştirilmesi ,Eğitim ve Proje Sorumlusu Uzm. Hemşire Deniz Çiftçi sunumu gerçekleştirdi. Kadının yaşam dönemlerinde karşılaşacağı sağlık sorunları , göçmen kadınlarda ortaya çıkan fizyolojik ve psikolojik etkili sağlık sorunları, bakabileceği kadar çocuk sahibi olmaları konusunda aile planlaması bilgileri, zararlı alışkanlıklar ve madde bağımlılığı, meme kanseri, genel hijyen alışkanlıkları, enfeksiyon hastalıkları ,aşılama ve bağışıklama ,çevre temizliği, çevre ve doğaya karşı sorumluluk bilinci ile yaklaşma konularında bilgiler veren Uzm.Hemşire Deniz Çiftçi , sağlık alışkanlıklarını geliştirmenin birlikte yaşayan her bireyin kendisi ve toplum için bir sorumluluk olduğunu vurgulayarak sunumunu tamamladı.
Hendek sosyal Hizmetler ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlik boyunca katılımcıların çocukları için oyun ve etkinlik salonlarında gerçekleşen aktivitelerde sosyal çalışmacılar katkılar sağladılar.