Koronavirüs (Covid19) salgını tedbirleri kapsamında Camilerde toplu ibadetlere ara verilmesi nedeniyle Hendek Tv Ramazan ayının manevi iklimini canlı yayınla evlere taşıyacak.
Hendek Müftülüğü öncülüğünde Sarıdede Hafız Abdurrahman Gürses Kur'an Kursu Öğrencileri, Hendek Büyük Camii İmam Hatibi ve Müezzin Kayyımlarının tilavetleri ile Ramazan ayı boyunca canlı yayınlanacak olan Mukabele özel programında izleyiciler Ramazan ayının manevi iklimi ile Kur’an-ı Kerim tilavetlerini takip edebilecekler.
13 Nisan-12 Mayıs
Hendek Tv’den canlı olarak yayınlanacak olan Mukabele programı 13 Nisan Salı günü Saat: 16:00’da başlayacak ve 12 Mayıs Çarşamba günü Hatim Duası ile sona erecek.
Ramazan ayı boyunca Saat: 16:00’da canlı yayınlanacak olan Mukabele programı Hendek Tv’nin Sosyal Medya hesabı www.facebook.com/hendekwebtv adresinden yayınlanacak.
Mukabele ne demektir?
Sözlükte iki şeyi birbiriyle karşılaştırma anlamına gelen mukabele, üç aylarda bilhassa ramazanlarda câmi, mescit ve evlerde daha çok sabah, öğle ve ikindi namazları öncesinde hafızlar tarafından okunan Kur'an'ı takip etmek suretiyle hatim indirme geleneğine ad olmuş, zamanla hafızların bu okuyuşları için de aynı terim kullanılmıştır. Bu gelenek Cebrâil'in ramazan aylarında her gece Hz. Peygambere gelerek o zamana kadar nâzil olan ayet ve sureleri karşılıklı olarak okuyup kontrol etmeye dayanır. Kur'an'ın ramazan ayında nâzil olmaya başlaması, bu ayda yapılan amellerin diğer zamanlara göre daha faziletli kabul edilmesi de geleneğin yaygınlaşmasında etkili olmuştur.