Hendek İnşaat Tadilat
Hendek Hicriye Köyünde Doğa katliamının durdurulmasını istiyoruz haberimizde şikayetleri dile getiren vatandaşlarımızın isimlerini yazmamış ve Köylü Vatandaşlar olarak belirtmiştik. Haberimizin ardından bir internet sitesinde bizim yalan yanlış haber yaptığımız yazıldı. Hicriye Köyü muhtarının iki azası da aynı konudan şikayet ederken Köy Muhtarı bizi yalan yanlış haber yaptığımızı iddia etmiş.Bizde daha önce İlçe Merkezinde görüştüğümüz vatandaşlarla birlikte Hicriye köyüne giderek tekrar kendilerini dinledik.

Hicriye Köyü Muhtar Heyetinde bulunan Metin Sakaoğlu ve Osman Cesur’un yanı sıra,Selver Ciddi,Fahrettin Yüksek ve Fuat Aksoy ile bahse konu olan yerde görüştük.

Hicriye Köyü Muhtar heyeti 1.azası Metin Sakaoğlu ve Selver Ciddi’nin konuşmalarını videodan izleyebilirsiniz……

Yalan yanlış yazılmış denilen önceki haberimiz

Hicriye köyünde, yıllardır yaşanan doğa katliamına yetkililerin göz yummasına köylü tepki gösteriyor. Hicriye Köyü yerleşim alanının tam orta yerinde ve evlerle iç içe faaliyet gösteren ve hiç bir emniyet tedbirine uymayan özel sektöre ait malzeme ocağı, köylüyü canından bezdirdi. Köy halkının, yetkili makamlara defalarca yaptığı şikayetlere ve yapılan uyarılara rağmen, çalışmaya devam eden ocak işletmecileri, hem doğayı katlediyor, hem de insan, hayvan, bitki sağlığını göz ardı ediyor. Ocak sahipleri ayrıca, defalarca uyarılmalarına ve söz vermelerine rağmen bozdukları köy yollarını onarmadıkları için aynı yolu kullanmaktan başka seçenekleri olmayan Hicriye ve Muradiye  köyleri  halkının özel araçlarının da, yolda açılan devasa çukurlar, bozulan asfaltta oluşan yüksek kasisler yüzünden sık sık arızalanmasına sebep oluyor.

Şikayetlerini dinlediğimiz köy halkı, ocağın evlerle iç içe olduğunu, ocak açılması için yerleşim yerlerinden asgari uzaklık şartlarına uyulmadığını, ocağın hiç bir emniyet tedbiri almadığını, kuralsız bir şekilde yüksek yarlar oluşturduğunu ve çalışma alanının etrafına hiç bir bariyer, tel örgü vs koymadığı için köyün orta yerinde, insan ve hayvanların uçurumlardan düşme riski olduğunu, ayrıca kuralsız ve istiap haddine uymadan yükleme ve taşıma yapan yüksek tonajlı nakliye işlemleri yüzünden köy yollarının sürekli bozuk olduğundan yakındılar. Köy halkı, ayrıca muhtarın ve ihtiyar heyetinin, köy halkı huzurunda köy içinde bu tür faaliyetlere izin vermemek konusunda karar almalarına rağmen, buna uymadıklarını ve işletme sahiplerine göz yumduklarını ifade ederken, seslerini duyurmak için gerekirse kanuni haklar çerçevesinde köy yolunu ulaşıma kapatacaklarını belirttiler. Süreç içinde, kaymakamlık, valilik, ilgili bakanlıklar, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığına şikayet dosyaları gönderdiklerini ancak kimseye seslerini duyuramadıklarını dillendirdiler.