Hendek İnşaat Tadilat
Türk Eğitim Sen Şube Mali Sekreteri Düzlü, okul müdürü atamalarının Eğitim Bir Sen ve AK Parti teşkilatlarınca ortaklaşa hazırlanarak Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildiğini iddia etti

 

Kent Meydanı’nda toplanan Türk Eğitim Sen eğitim alanındaki eksikleri eleştirdi. Sendika adına basın açıklamasını okuyan Türk Eğitim Sen Şubesi Mali Sekreteri Mehmet Düzlü, okul müdürleri atamalarını sert bir dille eleştirdi. Düzlü, okul müdürleri listelerinin AK Parti ilçe teşkilatlarında belirlendiğini iddia etti. Düzlü, şunları söyledi: “Yönetici Atama Yönetmeliği ile okulları hallaç pamuğu gibi dağıttılar. Görev süresi uzatılacak müdürleri kendilerine biat edenlerden, ideolojisi ve siyasi duruşu iktidara yakın olanlardan seçtiler. Malum sendikayla AKP ilçe teşkilatları istediği okul müdürlerinin listelerini hazırladı. Bu sipariş listeler ilçe milli eğitim müdürlerinin, komisyon üyesi şube müdürlerinin önüne sunuldu.”

 

MÜDÜRLER İDAM EDİLDİ

Yönetici atamalarıyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Düzlü, “Şu anda 8 bin okul müdürü adeta idam edildi. Okul müdürlerini idam edenler hakkında suç duyurusunda bulunduk. Valiliklere idari soruşturmalar açılması için dilekçe verdik. Hatta bu tetikçilerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı da soruşturma başlatıyor. Bakalım bu soruşturmalardan ne sonuç çıkacak? Soruşturmalar amacına hizmet edecek mi, yoksa okul müdürlerini idam edenler herhangi bir ceza almadan yollarına devam edecek mi? Şayet soruşturmalarda şaibe tespit edersek, soruşturmayı yapanların yakasına yapışacağız!

 

ŞUBE MÜDÜRLERİ

Milli Eğitim’de kadrolaşmanın her alanda bulunduğunu ileri süren Düzlü, şube müdürlerinin de siyasi kadrolaşmadan etkilendiğini söyledi. Düzlü, şunları ifade etti: “Milli Eğitimde her alanda yaşanan kadrolaşmadan şube müdürleri de nasibini almıştır. Mülakatla şube müdürü yapılan iktidara bağımlı kişiler, kariyer, emek, alın teri, liyakat göz ardı edilmiştir. Konu, yargıya taşınmış ve başarı sıralamasının tek başına sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulması hukukuna aykırı bulunarak, söz konusu yönetmeliğin yürütülmesi durdurulmuştur. Ancak MEB hukuksuzluklarına devam ederek, sözlü sınava dayalı şube müdürlüğü atamalarını iptal etmemiştir. Bu nedenle Türk Eğitim Sen olarak hukuku hiçe sayan MEB Müsteşarı hakkında suç duyurusunda bulundu.”

 

KUTLUATA DESTEK VERDİ

Türk Eğitim Sen’in eylemine destek veren MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata da kısa bir konuşma yaptı. Milli Eğitim’de 10 yıllık süreç içerisinde 5 bakan değişitiğini söyleyen Kutluata, “Kısır siyasetin tecavüzüne maduz bırakılan milli eğitimde mahkemeye gidilmesin diye adalet kapısı kapatıldı. Görevden alınanlar Yargıya gitmesin diye hukuki düzenlemeler yaptılar. Bu iktidar 10 yılda 5 Milli Eğitim Bakanı değiştirdi. Her gelen eğitimi sulandırdı.”