Sağlık Haftası dolayısıyla Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Hendek Yenimahalle Anaokulu yöneticiliği bir etkinlik düzenledi.

"Mini Hastanesi " olarak kurgulanan bir çocuk hastanesinde anaokulu çocukları, sağlık personeli rolüyle interaktif hastane ortamını yaşadılar.

Başhekim, başhemşire, doktor ve hemşire kostümleriyle hasta rolündeki arkadaşlarını hastaneye kabul ettiler. Minikler muayene ve tedavi süreçlerini uygulamalı canlandırdılar.

Ambulans sesi ile Mini Hastanesinin Acil Servisine sedye ile hasta taşıdılar. Kalp EKG'si, kan alma, enjeksiyon gibi uygulamalardan sonra tedavi ettikleri minik hastalarının iyileşmesine alkış tutular.

Minik sağlık ekibi canlandırma ile oyunla ameliyat gerçekleştirdiler. Hastalarını gülümseyerek taburcu ederken müzikle birlikte şarkı söylediler:

" Bu dünyadaki en mutlu kişi insanı sevendir"

 

Sağlık mesleklerinde empati, sevgi ve ekip bilincinin önemini anlamaları adına gerçekleşen keyifli etkinlikte minikler yeşil ve çevre dostu hastanelerin de vurgusunu yaparak hayal ettikleri gülümseyen hastaneleri canlandırdılar.

Hasta, hastane ve sağlık personeli algısının küçük yaşlarda gelişmesi, insan sevgisi ve sağlık bilinci açısından erken yaşlardan bilinçli toplumun oluşmasında bu etkinlik önem taşıyor.

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü kurguladığı Türkiye’nin en minik hastanesinde çocukların sağlık mesleklerine ilgilerini arttırarak geleceğe sağlık mesleklerine heves duyan bir nesil hazırlıyor. İnsanın iyiliğini amaç edinen kutsal sağlık mesleklerin görev tanımı ve sorumluluk bilincini anlamaları çocukların empati duygularını geliştiriyor.

Minik sağlık ekibinin Mini hastane vizyonunda sağlığın en temel insan hakkı olduğu belirtiliyor; Sağlık ve iyilik halinin toplumun mutluluğunun temel anahtarı olduğu    ifade edilerek sağlığın önemi vurgulanıyor.