Hendek  Puna mahallesinden katılan davetliler LÖSEV  yararına okulun düzenlediği kermese katıldılar.

Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr. Burcu Başaran Güngör, Hendek Fatih İlkokulu Müdürü Saim Tunç, okul öğretmenleri ve öğrencileri etkinliğe katılım sağladılar.

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünden Uz.Hemşire Deniz De Asis’in Lösemi Hastalığı ile bilgilendirme yaptığı sunumunda özellikle hastalığın  tanı ve tedavisi konusunda bilgi sahibi olmanın empati  geliştirmenin ve  lösemi hastalığı ile mücadele edenlere destek olmanın önemi anlatıldı. Öğrencilerdeki empati duygusunu geliştirmek üzere maske takan minikler löseminin bulaşıcı bir hastalık olmadığını ve lösemili çocukların kendilerini enfeksiyonlardan korumak üzere maske kullanıldığı konusunda bilgilendiler.

Löseminin klinik belirtilerinin birçok hastalık ile karıştırılabileceği belirtilerek, halsizlik, iştahsızlık, solukluk, düşmeyen ateş, deride morluklar veya küçük kırmızı kanama odakları, burun ve diş etlerinde kanama, karında şişlik, lenf bezlerinde büyüme, kol ve bacak ağrıları gibi belirtilerden birinin veya birkaçının olması durumunda, vakit kaybetmeden doktora danışılması gerektiği ifade edildi.

Lösemi kemoterapi, radyoterapi ve kemik iliği nakilleri ile bağışıklık sisteminin güçlendirilerek iyi takip edilen hastalarda yeterli moral desteği ile tedavi başarısını son yıllarda %85 üzerine çıkarmıştır.

Toplumun bilinçlenmesi ve küçük yaşlardan itibaren bilgilenmesi konusunda Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli sağlık ile ilgili konularda eğitimlere büyük önem vermektedir.