MHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Sakarya’da meydana gelen ikinci patlamayla acıların katmerlendiğini ifade etti.
Bülbül, bir hafta arayla meydana gelen patlamaların acı bilançosunu da hatırlatarak: “Sakarya'nın Hendek ilçesi sınırları içerisinde bulunan bir havai fişek fabrikasında, bilindiği üzere 3 Temmuz Cuma günü meydana gelen patlamada 7 işçi kardeşimiz hayatını kaybederek şehit olmuş, 118 işçi de yaralanmıştır. Şehrimizi ve ülkemizi acıya boğan bu patlamanın ardından dün saat 11.30'da da bu defa fabrika sahasında, patlamamış olan havai fişeklerin başka bir emniyetli alanda imha edilmesi sırasında patlama meydana gelmiştir. Patlama sonucunda patlayıcı madde imha uzmanı 3 jandarma personelimiz şehit olmuş, biri Hendek Belediyesi personeli, diğerleri jandarma olmak üzere 6 evladımız da yaralanmıştır. Belediye personeli olan Fatih Üretmen kardeşimiz hâlen ağır yaralı olup tedavisi şu anda Sakarya Yenikent Devlet Hastanesinde devam etmektedir. Yaralı jandarmalarımızın ise hayati tehlikesi bulunmamaktadır” diye konuştu.
İkinci patlama haberini aldığı an itibariyle Sakarya’ya hareket ettiğini de anlatan Bülbül, “Patlamadan hemen sonra Sakarya'ya intikal eden Sayın İçişleri Bakanımız ve Jandarma Genel Komutanımızla birlikte yaralılarımızı hastanede ziyaret ettikten sonra, valilikte patlamayla ilgili yapılan çalışmalara iştirak ettik” dedi.
İHMALİ OLANLAR CEZALANDIRILMALIDIR
“Yaşanan bu ikinci patlama da oldukça vahimdir ve acımızı katmerleştirmiştir” diyen Bülbül, “Patlamanın çok titiz bir şekilde araştırılması gerektiği kanaatindeyiz. Gerek adli gerek idari yoldan yapılacak soruşturmalar neticesinde ihmali olanlar hakkında gereken bütün hukuki ve cezai yaptırımların eksiksiz bir şekilde uygulanması gerektiğini ifade etmek istiyoruz. İçişleri Bakanımızın, meselenin bizzat takip edileceğini ve gereğinin yapılacağını ifade etmiş olması da son derece önemlidir” ifadesini kullandı.
KAPATMA KARARINI İSABETLİ BULUYORUZ
Fabrikanın bundan sonraki akıbetinin belli olduğunu da söyleyen Bülbül, “Sayın İçişleri Bakanının Sakarya'da dün yaptığı açıklamada, büyük acılar yaşamamıza sebep olan havai fişek fabrikasının işletme ruhsatının iptal edileceğini ve bir daha aynı bölgede böyle bir işletmenin açılamayacağına, kurulamayacağına yönelik Hükûmetin iradesini ve kararını açıklamış olmasını da son derece isabetli bulmaktayız” dedi.
SORUŞTURMA SÜRECİNİ TAKİP EDECEĞİZ
Bülbül, sözlerini şu ifadelerle tamamladı: Bizler yaşanan bu elim patlamalar sonrasındaki soruşturma süreçlerini yakından, dikkatle takip edeceğiz. Adaletin yerini bulması ve tecelli edebilmesi noktasında elimizden gelen bütün gayreti sarf edeceğiz. Bu vesileyle yaşanan kaza neticesinde hayatı kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, acılı ailelerine, milletimize baş sağlığı diliyorum, yaralılarımıza da tekrar acil şifalar diliyorum.