Hendek Vadi Emlak
Milliyetçi Hareket Partisi Sakarya İl Teşkilatı tarafından Adapazarı Orhangazi Kültür Merkezi’nde ‘Din, Millet ve Kültür’ konulu konferans düzenlendi. Oturum başkanlığını MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ’nin başdanışmanı olan Prof. Dr. Recai COŞKUN yaptığı konferansa konuşmacı olarak İlahiyat uzmanı Prof. Dr. Mustafa ERDEM, İngiliz Dili ve Edebiyatı uzmanı Prof. D.r Kamil AYDIN katıldı. Konferansa MHP Sakarya milletvekili Prof. Dr. Münir KUTLUATA, MHP Sakarya İl Başkanı Av. Muhammed Levent BÜLBÜL, MHP İlçe başkanları ve belediye başkan adayları katıldı.

Şehitler, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ anısına üç İhlas, bir Fatiha’lı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferansın açılış konuşmasını MHP Sakarya İl Başkanı Muhammed Levent BÜLBÜL yaptı. M. Levent BÜLBÜL konuşmasında Başbakan Erdoğan’ın konuşmalarında sürekli milletimiz dediğini, bu millet dediğini ancak bu milletin ismini açıklamadığını söyledi. M. Levent Bülbül ayrıca AKP zihniyetinin din anlayışını mezhep temeline oturttuğunu belirtti.

Prof. Dr. Recai COŞKUN konuşmasına bir son dakika gelişmesi ile başladı. Konferansın katılımcılarından Prof. Dr. Kamil AYDIN’ın önümüzdeki yerel seçimlerde Erzurum Büyükşehir Belediye başkan adayı olduğunun MHP Genel Merkezi tarafından yeni kararlaştırıldığının ve bunun da ilk kez bu konferansta açıklandığını söyledi.

Prof. Dr. Recai COŞKUN konuşmasında Türkiye’de siyasal İslamcıların ahlaki bakımdan çöküşte olduğunu söyledi. Zamanında Turgut ÖZAL’ın papaz cüppesi giydiğinde “Papaz Özal, Özal papaz” diyenlerin Recep Tayyip ERDOĞAN’ın papaz cüppesi giyerken, Yahudi cesaret ödülü alırken suspus olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Recai COŞKUN batıda ırkçı partilerin hiçbirinin farklı etnik grupta olanlara kardeş demediğini aksine düşman olarak gördüğünü ancak Türk Milliyetçilerinin Türkiye’de her etnik grubu kardeş olarak gördüğünü buna rağmen ırkçı denilerek yapılan suçlamaların kırıcı olduğunu belirtti. Müslüman olanın ırkçı olamayacağını ve Türk Milliyetçilerinin Türkiye’de yaşayan farklı etnik grupları Türk Milleti’nin birer parçası olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Mustafa ERDEM konuşmalarında Türk ve İslam kavramlarının birbirini tamamladığını Türk denilince İslam, İslam denilince Türk’ün anlaşıldığını söyledi. MHP’nin Türk Milleti’nin partisi olduğunu Türk’ün de İslam ile özdeşleştiğini dolayısıyla MHP’nin Türk-İslam hareketinin temsilcisi olduğunu belirtti. Yabancıların bile kaynaklarında Çanakkale’de Türklerle savaştık derken, Başbakan’ın Kürdüyle, Çerkeziyle, Arabıyla diye sayarak Türk Milleti’ni kendi arzuladığı gibi 36 parçaya bölmek istediğini söyledi.

Prof. Dr. Mustafa ERDEM, AKP’nin sürekli dini duyguları sömürdüğünü belirtti. Eğer ölçü namaz kılmaksa MYK üyeleri ve milletvekilleri arasında namaz kılanların oranının MHP’de daha fazla olduğunu, eğer ölçü İmam-Hatip mezunu olmaksa MYK üyeleri ve milletvekilleri arasında İmam-Hatip mezunu olanların oranının MHP’de daha fazla olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Mustafa ERDEM, Türkiye’de siyasal İslamcıların tarihte sadece Rusya’nın kömünizm döneminde görülen süt bankası sapıklığına Diyanet’ten önce fetva alamadığını daha sonra Diyanet’e baskı uygulayarak düzmece yedi şartla fetva aldığını söyledi.

Prof. Dr. Kamil AYDIN ise konuşmalarında Batı’da dil ve kültür tekleştirilirken, Türkiye’de tam tersine çok dilli, çok kültürlü yapı oluşturulmak istendiğini söyledi. AKP iktidarının camilerin onarımı için ayrılan kaynaklarla kiliseleri tadilat ettiğini, Hıristiyanı olmayan yerlerde bile kiliseler olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Kamil AYDIN, Dünya’da Medeniyetler Çatışmasının Müslümanlar üzerinde uygulandığını, Hristiyan – Yahudi arasında çatışma olmadığını ancak Müslümanların mezhepsel temelde çatıştırıldığını söyledi. Türkiye’de misyonerlik faaliyetlerinin yoğun bir şekilde devam ettiğini zamanında bundan yakınan siyasal İslamcıların şimdileri suspus olduğunu belirtti.

Konferansın kapanış konuşmasını ise MHP Sakarya milletvekili Prof. Dr. Münir KUTLUATA yaptı. Kutluata konuşmalarında MHP Sakarya İl başkanına ve teşkilatına bu güzel konferansı düzenlediği için katılımcılara da geldikleri için teşekkür etti. Konferans sertifika dağıtımıyla sona erdi.