Hendek Vadi Emlak
MHP Hendek İlçe Başkanı M. Levent Bülbül, belediye tarafından yapılacak kentsel dönüşüm projesine kendi menfaati doğrultusunda itiraz ettiği iddialarına sert cevap verdi. 15 günde 600 dava dilekçesini ücretsiz hazırladığını söyleyen Bülbül, Başkan İnci’ye “Hodri meydan” dedi.

 Proje davalık oldu

Hendek Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projesi dava konusu oldu. Projeye itiraz eden vatandaşların hazırladığı dilekçeler mahkemeye verildi. Ancak projenin davalık olması belediye yönetimi ile MHP Hendek İlçe Başkanı M. Levent Bülbül’ü karşı karşıya getirdi. Avukat olan Bülbül’ün bu süreçte dava başına vatandaştan bin 500 TL alacağı söylentileri dolaşmaya başladı. Bülbül, Belediye Başkanı Ali İnci’nin bu yöndeki söylemlerine cevap verdi. Kentsel dönüşüm projesiyle ilgili vatandaşların itiraz ve dava dilekçelerini ücret almadan hazırladığını söyleyen Bülbül, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Dilekçeler ücretsiz

“Sayın Belediye Başkanı açıklamalarında çok nezaketli olmadığını görüyoruz. Biz siyasi görevimiz bir tarafta, onun haricinde meslek olarak da avukatlık yapıyoruz. Babam ve kız kardeşim de avukattır. Hendek’te yapılan kentsel dönüşümle yapılan uygulama ile ilgili olarak biz siyasi açıdan bir tavır sergilediğimiz gibi, hukuki anlamda vatandaşa yardımcı olalım diye, vatandaşlarımızın yapacağı itirazları ücretsiz yapacağımızı çok öncesinden ifade ettik. Yaklaşık 15 gün içerisinde 600’e yakın dilekçeyi hiçbir ücret talebi söz konusu olmadan doğru bir şekilde yazdık ve vatandaşımıza teslim ettik. O dönemlerde sayın belediye başkanımız ‘Bu itirazlardan para alınıyor’ dedi. Vatandaşlarımız ‘Hayır para alınmıyor’ dedi. Benim taahhüt ettiğim şey dilekçeleri ücretsiz yazacağım. Kaldı ki bunlar Avukat Muharrem Bülbül’ün bürosunda yapıldı. İtirazları ücretsiz olarak yazdık.

Sümen altı ediyorlar

Ardından belediyenin kentsel dönüşümle ilgili itirazları cevaplandırmaması ve bu noktada itirazları bir nevi sümen altı ediyor olmasından dolayı, vatandaşı bilinçlendirmek maksadı ile dedik ki; bununla alakalı dava açma süreleri var. Bunlar bu dava açma sürelerini geçirtmeye çalışıyorlar dedik. Eğer bu dava açma süreleri geçer ise o takdirde bana gelerek bir hukukçu olarak, beni neden uyarmadın, bunu neden haberdar etmedin diyerek dava açma süresinin bitiş tarihini söyledik. Dava açmak bir avukat vesilesi ile olabileceği gibi, vatandaşımızın kendisinin de yapabileceği bir işlem. Bu davayı benim yapmam isteniyorsa, bunun bir miktarının mahkeme masrafının olduğu, yaklaşık yüzde 50’sinin faturalandırıldığı için vergisi olduğunu, diğerinin de bizim avukatlık kazancımızın olduğunu ifade ettik. Bunu bedavaya yaptığımızı ya da taahhüt ettiğimizi bilen biri varsa çıksın ortaya. Ya da bunun Türkiye’de ücret alınmadan yapıldığının örneğini bilen birisi varsa söylesin. Durumu olmayan vatandaşlarımızın dilekçelerini bizzat bizim yazacağımızı da bildirdik. Bunu herkes bilmekte. Ancak burada biraz ahlak dışı işin suiistimal edilmeye çalışıldığını görüyoruz.

İnci’ye hodri meydan

Bunu kabul etmek mümkün değil. Ben diyorum ki; eğer başkanımızın öyle bir iddiası varsa bu kazançlar böyle diyorsa, ben de kendisine hodri meydan diyorum. Gelsin Allah’ı ve namusu üzerine yemin etsin. Ben de yemin edeceğim. Ben vatandaşın ne kadar dava dilekçesi varsa bunu bedavaya yazacağım. Ama kendiside Allah’ı ve namusu üzerine yemin edecek ve diyecek ki; İnci Grup ve yan şirketlerinin bu kentsel dönüşüm projesinde hiçbir inşaat faaliyetine girmeyeceğini açıklayacak. Bunun üzerine yemin edecek. Ben de bunun üzerine kendisine, sen iyi niyetli bir yöneticisin ve gerçekten vatandaş için konuşuyorsun diyerek kendisine teşekkür edeceğim.”