Hendek Vadi Emlak

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile MHP İl Başkanı Levent Bülbül’ün yerel basında yer alan tarım alanları sanayi alanlarına dönüştürülüyor iddialarına bir kez daha gündeme geldi. Önceki gün Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında konuşan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu “iddia ettiğiniz gibi 1. ya da 2. sınıf hangi tarım arazisini sanayiye dönüştürdük. Buyurun açıklayın” ifadelerine karşın MHP İl Başkanı Levent Bülbül, o belgeyi kamuoyuna açıkladı.

TOÇOĞLU’NUN İMZASI VAR

Bülbül, “SATSO’nun hemen dibinde bulunan 1. OSB’nın yanı başında olan tarım alanı Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin  geçen yılın  8 ayın  yalpan toplantıda  alınan kararla  1/5 binlik nazım imar değişikle sanayi alanı içersine dâhil edildiği belge Başkan Zeki Toçoğlu tarafından imzalandı. Bu bölge tarım arazisi değil mi.? 1. OSB’nin olduğu bölge ne? Orası da tarım arazisi. Şimdi çıkmış mecliste Türk Traktör arazisi bizim zamanımızda değil, Bekirpaşa Belediye zamanında olduğunu açıklıyor. Peki, Bekirpaşa Belediyesi hangi parti’nin, o dönemde Büyükşehir Belediyesi kimin di? Kurumsal sorumluluk noktasında sen kendini çekip alabilecek durumda mısınız? Türk Traktör Fabrikası’nın açılışını Devlet Bahçeli mi yaptı? diye sordu.

MİLLETE YAPMADIK DEMEYİN

 Sanayiye  karşı olmadıklarını ifade eden Bülbül, “Biz sanayiye karşı değiliz. Ama milletin önüne çıkıp “Biz tarım arazilerini koruyoruz Bu alanlara çivi bile çakmıyoruz “ iddiasıyla çıkarsan seni önüne koyarlar bunları. Sen bas bayağı tarım arazilerini sanayiye açıyorsun. Böyle bir meselede “Biz burada yokuz, Böyle bir şey yapmadık” demek ancak kargaları güldürür. Millete yapmadık demeyin” dedi. Bülbül, ayrıca Türkiye’nin en verimli arazilerinin bulunduğu Pamukova’da, ovanın ortasından geçen Sakarya Nehri kenarında kurulacak olan kâğıt fabrikası için Toprak kurulundan siyasi baskı nedeniyle olumlu sonuç verildiğini iddia etti.

Bülbül, “Bu konuda ilginçtir ki iktidar SEDAŞ’a yükleniyor. Kim ev sahibi, kim hırsız karıştı. Eğer SEDAŞ denetlenseydi bu sorunlar çıkmazdı. Bunun sorumlusu siyasi iktidardır. Şimdi bunlar milletin karşısına çıkıp, pişkince SEDAŞ’ışikayet ediyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Bu yetkiyi SEDAŞ’a veren, onu bu duruma getiren bizzat mevcut iktidardır. Dolayısıyla onların sorumluluğu yokmuş gibi kabul edilmesi, bir cambaza bak oyunudur” dedi.  MHP İl Başkan Yardımcısı Hakan Alkan da SEDAŞ ile ilgili değerlendirme yaptı. Alkan, SEDAŞ’ın yatırım yapmadığını söyledi.