Hendek Vadi Emlak

Toplantının ek gündem maddelerinin görüşülmesinde MHP Grubu bazı maddeler ile ilgili tavrını koyarak HİMPAŞ şirketi bizlere açılmadığı sürece ticari kararlara onay vermeme kararı vermeyeceğiz diyerek tavrını ortaya koydu. 

Nisan ayı olağan Meclis toplantısı Gündem Maddeleri ; Hendek Belediye Başkanlığının 2014 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi ve ek olarak 5 gündem maddesi ile Belediye Başkanı İrfan Püsküllü Başkanlığında oturum açıldı.

 Gündem Maddelerinin görüşülmeye başlamasının ardından  Belediye Encümenine Mehmet Akyüzlü ile Hilal Uludağ Yıldırım (AK Parti) , İmar Komisyonuna Hasan Altuntaş, Âdem Sefa (AK Parti) ve Cengiz Şişman(MHP),  Plan ve Bütçe Komisyonuna İsmail Hakkı Albayrak, Hasan Şahin (AK Parti) ve Hüdaverdi Bahadır (MHP) , Hukuk Komisyonuna Bilal Barutçu, Mustafa Hekim(AK Parti) ve Ahmet Ay (MHP) seçildi. Hendek Belediyesi 2014 Mali yılı bütçesi kesin hesabının Plan ve Bütçe komisyonuna havale edildi. Belediye birimlerinin çalışma yönetmeliklerinin Hukuk Komisyonun havale edildi.

Komisyon üyelerinin seçilmesinin ardından ek gündem maddelerine geçildi.

Ek gündem maddesi olan Kemaliye Komisyonu ile ilgili madde Komisyona havale edildi. Ziraat Odasına ücretsiz tahsis edilmek üzere Ticaret Merkezinde bir işyerinin verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Gündem maddelerinin görüşülmesinde iş makinesi alımı için 1.5 milyon tl’nin kullanılmasını ön gören madde AK Parti grubu tarafından kabul edilirken , MHP Grubu bu madde de oylamaya katılmadı.

MHP Grubu  ticari kararlara onay vermeyecek

 Hendek Belediye Başkanlığının 2014 yılı faaliyet raporunun görüşülmesine geçildiğinde Meclis Başkanı İrfan Püsküllü salondan dışarı çıkarken oylama sırasında Meclis Başkan vekilliğini Sevda Salihoğlu yürüttü.

2014 yılı faaliyet raporunun görüşmelerinde MHP Grup sözcüsü Hüdaverdi Bahadır Faaliyet Raporunda ki eksiklikleri dile getirerek bundan dolayı grup olarak olumsuz oy kullanacaklarını ifade etti.

Yapılan açıklamaların ardından 2014 Faaliyet raporu oylamaya sunuldu ve MHP’nin oy kullanmadığı Faaliyet raporu  oy çokluğu ile karara bağlandı.

Belediye Meclisine Başkanlık yapan İrfan Püsküllü’nün tekrar Başkanlık koltuğuna oturmasının ardından MHP Meclis Üyesi Engin Yapıcı söz alarak Faaliyet Raporu ile ilgili neden olumsuz cevap verdiklerini açıkladı.

Yapıcı “ Belediye bütçesinin büyük çoğunluğunun aktarıldığı şirketin , hisselerinin tamamına yakını belediye’ye ait olduğu Hendeğimize ait bir şirketin meclis denetimine kapalı olması ne kadar etiktir. HİMPAŞ şirketi bizlere açılmadığı sürece , hiçbir ticari karara onay vermeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz” şeklinde ifadelere yer verdi.

Madem araç alınacaktı neden toplu konut arsası alındı

Hendek Belediye Meclis Toplantısına MHP Meclis Üyesi Ahmet ay damga vurdu. Meclis toplantısı gündem maddelerinin görüşüldüğü sırada söz istemesine karşın söz verilmeyince gündem maddelerin sonunda tekrar söz istedi. Ay “ Az önce görüşülen 4 milyon  tl kredi isteme ile ilgili bizden oy istediniz. Hem grup başkanları hem grup üyeleri o madde için konuşabilir. Biz tam o madde görüşülürken konuşmak istiyorum. Ancak oylandıktan sonra şimdi söz veriliyor. Her madde için benim 1 dakika konuşma hakkım var. Eğer bu kesilirse ben protesto edeceğim.  Her seferinde sizde beni bu meclisten dışarı çıkarmak zorunda kalacaksınız.

Siz ilk meclis toplantısında siz bizden 3 milyon tl araç için kredi talep ettiniz. Bizde onayladık. Yedinci toplantıda 1.5 milyon tl ile araç alındığını , kalan 1.5 milyon tl ile araca ihtiyaç olmadığından dolayı. Arsanın nereden ve kaça alındığı belli değil. 1.5 milyon tl arsa alımı için bizden oylama istediniz. Bizde verdik. Eğer bizim araca ihtiyacımız vardı da 1.5 milyon tl’yi niye araç alımına kullanmadık. Şimdi yeniden araç alımı için bizden kredi isteniyor. Bu madde görüşüldü oylandı şimdi konuşuyorum” diyerek tepkisini dile getirdi. Ben bunu madde görüşülürken anlatsaydım AKP Grubunda ki arkadaşlar bile oy kullanmayacaktı. Usül maddenin içinde söz almak isteyenler konuşur.

Terminal Neden Hala Açılmıyor

MHP Meclis Üyesi Ahmet Ay ayrıca Rasimpaşa Mahallesinde yapımı biten Terminal ile ilgili çeşitli dedikoduların yapıldığını ifade ederek “Terminalin 5 trilyona yapıldığı konuşuluyor. Büyükşehir belediyesi de o kadar ücretle yapılmadığı gerekçesi ile Terminalin açılmadığı konuşuluyor.bu konuya açıklık getirilmesini istiyoruz diyerek bilgi verilmesini istedi.

Meclis Başkanı İrfan Püsküllü terminal’in açılmaması  ile ilgili şu açıklamayı yaptı. “ Orada ulaşım tamamen Büyükşehir Belediyesi noktasındadır. Gül Kooperatifine geçin dedik. Ancak geçerken de belli bir ücret karşılığında geçin dedik. Şuan ki durdukları yerde UKAME kararıyla duramazlar. Biz vatandaşımız sıkıntı çekmesin diye sesimizi çıkarmıyoruz. İhaleye de çıkarmak istemiyoruz. Çünkü orada yer alan firmalar sıkıntılı , başka firmalar geldiğinde huzurumuz kaçar diyorlar. Ben Hendek’li vatandaşımın huzurunun kaçmasını istemiyorum. Biz burada en az sıkıntı ile geçişi sağlayalım. Biz ulaşımı tamamen oraya aktaracağız. Terminal işi Büyükşehirin işidir “ diyerek açıklık getirdi.

İmar Durumu belli değil arsa satılıyor

MHP Meclis Üyesi Cengiz Şişman’da söz alarak Hastane yanında ki arsanın imar durumu belli olmadan neden satışa çıkarıldığı ile ilgili bilgi verilmesini istedi.

Şişman “ Bu arsanın daha imarı belli değil. Daha Büyükşehir’den geçmemiş imarı. Bunu ne diye satacaksınız sorusuna

Meclis Başkanı İrfan Püsküllü “  İmardan geçmiş geçmemiş beni ilgilendirmiyor. 13 Nisan’da ihalemiz var. Ben bu yeri satıyorum. Ben onun üzerine kurulacak olan binayı satmıyorum “ diyerek açıklık getirdi.

Gündem dışı konuşmaların ardından Belediye Meclis Toplantısı Basına kapalı bölümde HİMPAŞ ile ilgili bilgilendirme toplantısı ile devam etti.

Hendek Belediye Meclis Toplantısında yapılan yeni görevlendirmeler ile birlikte İmar Komisyonunda görevine devam eden Cengiz Şişman tekrar görev alması ile birlikte daha önce basında yer alan ihraç ediliyor söylentilerine de son nokta koyulmuş oldu.