Hendek Vadi Emlak
MHP Genel Başkan Adayı ve Trabzon Milletvekili Koray Aydın, Sakarya’yı ziyaret etti. Aydın’ı partililer TEM gişelerinde karşılaştı. 350 araçlık konvoy eşliğinde şehre giriş yapan Aydın, Orhan Camii’nde öğle namazını kıldıktan sonra parti il binasına geçti. Aydın’a Sakarya ziyaretinde 57.hükümette Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yapan Hüsnü Yusuf Gökalp de eşlik etti. Parti binası önünde vatandaşlara ve partililere yönelik bir konuşma yapan Aydın, 17 Ağustos Depremi’nden sonra Sakarya'ya geldiğinde yıkılmış, yerle bir olmuş bir şehir, umudunu kaybetmiş insanlar, gözü yaşlı anne ve babalar gördüğünü ifade ederek, “Benim siyasi hayatımda bu bölgenin, Sakarya'nın çok önemli bir yeri var. Bugünde MHP genel başkan adaylığımı ilan ettikten sonra ilk gezimi Sakarya'ya yaptım. Sizlerle kucaklaştım” şeklinde konuştu.

 

Sakarya’nın 13 yıl içinde fiziki olarak belli bir gelişim kaydettiğini gördüğünü söyleyen Aydın, yapılanların yeterli olmadığını söyleyerek, “İnsanların oyunu alıp da sırtını dönenleri asla unutmayacağım. Sakarya lafla değil, gerçek anlamda fiziki ve ekonomik olarak benim Başbakanlığım döneminde gelişecektir” diye konuştu. Konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı sert bir dille eleştiren Aydın, hükümetin terör ve dış politikada başarısız olduğunu kaydetti. Aydın, “Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak televizyonları açamıyorum. Gazeteleri okurken zorlanıyorum. Çünkü Türkiye yangın yerine dönmüş. 'Mangalda kül bırakmayanlar' bu yangını göremiyor. Bu ateşi göremiyor. Her şeyden önemlisi bu ateşi söndürecek iradeyi ortaya koyamıyorlar” şeklinde konuştu. Başbakan’ı da eleştiren Aydın, “Senin masum memura, masum işçiye yaptığın kabadayılıklar bize sökmez” dedi.

 

Aydın, konuşmasının ardından parti il binasına geçerek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Eski il başkanları, ilçe başkanları ve üst kurul delegelerinin de hazır bulunduğu toplantıda ilk olarak MHP İl Başkanı Mehmet Erdoğan konuştu. Aydın’a destek açıklaması yapan Erdoğan, ülkücü kadroların önünün açıldığı taktirde iktidara geleceklerini söyledi. Erdoğan, “MHP’yi natifsiz bırakmayan Koray Aydın’a şükranlarımı sunuyorum. Ülkücü hareket çaresiz değildir. MHP İl Teşkilatı olarak geçmişin muhasebesini yaptık ve MHP’yi iktidara taşıyacak kadrolara destek vermek için mutabakata vardık. 10 yıldır Koray Aydın’ın yaptıklarını onurlu bir şekilde, boynumuz bükülmeden anlattık. Buradan 81 ildeki ülküdaşlarıma sesleniyorum. Sakarya ayağa kalktı, şimdi siz ayağa kalkın” diye konuştu. Erdoğan, MHP’lilerin astığı “Yıkıldığımızda yanımızdaydın. Şimdi biz senin yanındayız” şeklindeki pankarta atıfta bulunarak destek açıklamasını pekiştirdi.

 

Erdoğan’dan sonra konuşan Aydın, Yüce Divan’da yargılanmasını ‘Koray Aydın’ı bitirme planı´ olarak niteledi. Aydın, “Yüce Divan’dan alnımın akı ile çıktım” dedi. Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye karşı hasmane bir tutum içinde olmadığını söyleyen Aydın, “Bahçeli, Türk siyasetine çok önemli değerler ve kavramlar kattı. Biz MHP'liler olarak genel başkanımızın Türk siyasetinde edindiği yerin, bunun Türk siyasetine getirdiği kavramları önemsiyoruz, dikkate alıyoruz. Görevini de dört dörtlük yaptığına inanıyoruz. Bundan sonra da yol gösterici olarak bu harekete değerli katkıları yapmasını gönülden arzu ediyoruz. Çünkü o bizim rakibimiz, düşmanımız değil. Biz ona saygıyla muhabbetle bağlı olan insanlarız. Onu seviyoruz ve ona karşı hiçbir hasmane tutumumuz yok. Ama 15 yıl bir genel başkanlık için neyi yapıp neyi yapamayacağının anlaşılması bakımından önemli bir süreç” biçiminde konuştu.

 

MHP Genel Başkan Adayı Koray Aydın, parti il binasındaki toplantının ardından AFA Kültür Merkezi’nde partililere hitap etti. 2014 yılının Türkiye için çok kritik olduğunu belirterek, “Anayasa değişikliğinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimler yapılacak. Yerel seçimlerde başarılı olamayan hiçbir parti iktidar olamaz” ifadelerini kullandı. Yerel seçimlerin 6 öncesine alınması konusunda MHP Yönetimi ile aynı fikirde olmadığını dile getiren Aydın, “Bu iş AKP’ye yarayacak. Yönetim hangi düşüncelerle bu kararı aldı bilmiyorum” dedi. Öte yandan Aydın, genel başkan seçilmesi halinde ilk 6 aylık dilimde MHP’de üye sayısını bir milyona çıkartacağını sözlerine ekledi.