Hendek Vadi Emlak
MHP’nin 10. İl Olağan Genel Kurulu, Atatürk Spor Salonu’nda yapıldı. Orhan Ünver ve Mehmet Erdoğan’ın yarıştığı kongrenin galibi Mehmet Erdoğan oldu.

 

Katılanlar

Kongrede divan başkanlığını Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya yaptı. İl kongresine MHP Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Recai Coşkun, GİK Üyesi Enver Toçoğlu, MYK Üyesi Özgür Bayraktar, Eski İstanbul Milletvekili ve Gazeteci Nazif Okumuş,İlçe BaşkanlarıveYönetimleri SESOB Başkanı Hasan Alişan, Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, CHP İl Başkanı Yaşar Erdem, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve partililer katıldı.

Bahçeli’nin mesajı

Kongrede divan başkanlığı görevini yürüten MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya yaptığı konuşmada, Türkiye’nin üzerinde oyun oynandığına dikkat çekti. Karakaya’nın konuşmasının ardından Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin kongreye gönderdiği mesaj okundu. Faaliyet ve mali raporlar okunarak ibra edildi. Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Recai Coşkun da yaptığı konuşmada, “Türkiye içeriden ve dışarıdan kuşatma altında. Bütün değerlerimizi kirletiyorlar. Hırsızlık, yolsuzluk, soygunculuk, sınav sorularını çalmak bile ayıp olmaktan çıktı. Bu iktidar ayıplar iktidarı olmuştur” dedi.

Oy kaybı eleştirisi

Gündemin son maddesi olan seçimler maddesinde de sırasıyla il başkanlığına aday olan isimler söz aldı. İlk konuşmayı yapan Mehmet Erdoğan, partiyi yüzde 4 oy oranında aldıklarını belirterek, “Dava arkadaşlarımızla beraber yerel seçimlerde oy oranını yüzde 28’lere çıkarttık. 104 belediye meclis üyeliği, 13 il genel meclisi üyeliği kazandık. MHP, tüm belediye meclislerinde temsil edildi. MHP’liler vatandaşların sorunlarını o meclislerde dile getirme imkanı buldu” şeklinde konuştu. Son genel seçimlerde yarı yarıya oy kaybettiklerini belirten Erdoğan, “Parlamentoda sesimizi kısmak için yapılan alçakça oyunları unutmak mümkün değil. Ancak Sakarya’daki oy kaybı tek başına bununla izah edilemez. Kaybedilen 80 Bin oyun ne olduğunu en iyi biz biliyoruz. O oyları biz bir bir kazandık” ifadelerini kullandı.

Ünver’den sözler

Erdoğan’ın ardından konuşan diğer aday Orhan Ünver, il başkanlığına atanma süreci ile ilgili ve seçim sürecinde yaşananlarla ilgili uzun bir konuşma yaptı. Ünver, “Atama yapıldıktan sonra yönetimimi oluştururken Mehmet Erdoğan’ın yönetimindeki isimleri de aradım kendi listeme alabileceğimi söyledim. 24 arkadaş bizim yönetimimizde yer aldı. 90 kişilik yönetim listesinin nedenlerinden biri de budur. Yerel basında atama ile ilgili bombardımana tutuldum. Atama il başkanı psikolojisi beni de bozdu” dedi. Milletvekili aday listesi ile ilgili de konuşan Ünver, “Listeye verilen tepkileri bugün buradan bir kez daha anlatmak herhalde ayıp olur” şeklinde konuşarak üstü kapalı eleştiride bulundu. Tekrar il başkanı seçilmesi halinde yapacaklarını belirten Ünver, “16 ilçede 16 ülkü ocağına teşkilatlanma sözü verdim. Sakarya Ülkü Ocakları’na 30 ev bir yurt yapmazsam ben bu il başkanlığını yapmam dedim. Yerel seçimlerde 16 ilçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi MHP’nin olmazsa bir dahaki kongrede bana bunun hesabını sorun. Planlarımızı, programlarımızı buna göre yaptık. Sakarya’da üye sayımızı 54 Bin’e çıkartacağız” dedi.

Seçim sonucu

Konuşmaların ardından seçime geçildi. 600 delegeden 549’unun oy kullandığı seçimde Mehmet Erdoğan 336 oy alarak il başkanlığı koltuğuna oturdu. Orhan Ünver ise 213 oyda kaldı. Erdoğan’ın yönetiminde şu isimler yer alıyor: Yusuf Kaygısız, Metin Ergezen, Ömür Çakar, Metin Hünerlice, Kenan Karakadılar, Orhan Gürsoy, Kenan Çatalbaş, Ali İhsan Güven, Yılmaz Göbekçioğlu, Kaya Ahmet Yağcı, Oğuzhan Yıldız, İmran Safi, Coşkun Bilir, Yusuf Sinan Berkli, Alper Kaba, Murat Biryan, Merve Sefa Girişken, Sevim Ülkü Kartal, Naciye Eren, Hasan Tahsin Yanıkoğlu, Behzat Etik, Burhan Muslu, Alparslan Gürses, Cüneyt Demir    

 

600 delegeden 549’unun oy kullandığı seçimde Mehmet Erdoğan 336 oy alarak il başkanlığı koltuğuna oturdu. Orhan Ünver ise 213 oyda kaldı