Kısa Çalışma Ödeneği

Ülkemizde ve dünyada hızla yayılan ve durdurulamayan Covid-19 salgını nedeniyle ekonomi ve iş dünyası da bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları 23 Mart’tan itibaren elektronik ortamda başlayacağını duyurdu. İşveren ve çalışanlar tarafından merak edilen KÇÖ (Kısa Çalışma Ödeneği) detayını sizlerle paylaşmak istedim.

Aşağıda paylaşacağım kriterlerin bazıları detaylı açıklamaya muhtaç olması nedeniyle İŞKUR ile kontak kurdum.  İleri ki günlerde bu hususu netleştireceğiz.

Öncelikle işverenlerin 3 ay için kaç kişi ne şekilde çalışacağının/çalışılmayacağının belirlenmesi gerekmektedir.

-KÇÖ (Kısa Çalışma Ödeneği) başvurusu salgın nedeniyle olduğu  İçin şirketlerin yönetim kurul kararı alması gerekmemektedir.

-Günlük, haftalık, aylık KÇÖ yü işveren belirler. Ancak Liste değişikliği/süre artırımı yeni başvuru olarak değerlendirilir.

-KÇÖ kapsamı için işsizlik şartlarına haiz olmalı (Kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar).. Sıkıntı son 3 ay içinde istirahat ve ücretsiz izinli olanların alıp alamayacağını İŞKUR sordum. Cevap gelince paylaşacağım.

-Müfettiş onayı sonrası İşkur yazılı olarak bildirim yapacak. Müfettiş  ne zamana kadar gelecek/gelmeyecek şartını İŞKUR sordum. Cevap gelince paylaşacağım.

-KÇÖ 3 aydan 6 aya çıkartmak Cumhurbaşkanı yetkisinde

-KÇÖ alan personel işten ayrıldığında işsizlik maaşı düşebilir/alamayabilir.. Bu hususta esneklik olacağını tahmin ediyorum. Sizler için İŞKUR sordum. Cevap gelince paylaşacağım.

-Aşağıda 2020 yılı için aylık kısa çalışma ödeneği hesabı verilmiştir.   8000 brütün üstü de 4.381 tl net alır. Ödemeler ayın 5inde PTT den yapılır

 Son 12 Ay Asgari Ücretle Çalışan  1.752,40 TL net aylık ücret alır.

Son 12 Ay 4.000 TL ile Çalışan     2.381,78 TL net aylık ücret alır.

Son 12 Ay 7.000 TL ile Çalışan     4.380,99 TL net aylık ücret alır.

(*)  Hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemeyeceği için ödenecek aylık kısa çalışma ödeneği miktarı bu şekilde hesaplanmıştır. 2020 yılında brüt asgari ücret 2.943,00 TL'dir.

-Kurum SGK primini sadece sağlık/işkazası için öder. Emeklilik hesabına dahil edilmez.

-KÇÖ devam ederken Normal çalışmaya başlanması için 6 gün önceden kuruma haber verilir.

 

Sağlıklı ve güvende olmanız dileklerimle

Selam saygı dua

İlhan Cancı