ZARARLI OYUNLAR 9-16 YAŞ GRUBUNU HEDEF ALIYOR

Ailelerin kabusu haline dönüşen Mavi Balina oyunu, en son Van'da bir çocuğu intihara sürüklerken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), aileleri uyardı. Doğrudan bir link aracılığıyla telefona ya da bilgisayara yüklenen oyunun teknik olarak engellenemediğine dikkat çeken yetkililer, "Oyun, 9-16 yaş arasındaki çocukları hedef alıyor. Aileler şüpheli durumları vakit kaybetmeden ihbarweb.org.tr adresine bildirsin" dedi. 

2018'de yayına alınan Güvenli Oyna (https:// www.guvenlioyna.org.tr/) dijital oyun bilinçlendirme portalı ile dijital oyunları olumlu, olumsuz her yönü ile ela alan analiz, bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmaları başlatıldı. Güvenli Oyna portali ile başta ailelerin, çocuk ve gençlerin oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olması amaçlanmış olmakla birlikte oyun analizleri ve değerlendirmeleri ile oyunlar konusunda farkındalık seviyesi artırılması hedefleniyor.

 

EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ UZUNKAYA TALİMAT VERDİ

Ailelerin kabusu haline gelen Mavi Balina'ya Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya çocukları tehdit edecek zararlı internet içeriklerine karşı gerekli önlemlerin alınması için 81 ilin emniyet müdürlerine talimat verdi.

 

MEB DİKKAT ÇEKTİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ta konuyla ilgili açıklamasında Mavi Balina ya da Momo gibi çeşitli oyun tabir edilen yazılımlar aslında bir oyun değildir. Bunlar çeşitli kişilerin, kuruluşların gençler ve çocuklar üzerinde uyguladığı bir siber saldırıdır" dedi. Mavi Balina ve Momo hakkında "Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı olarak diğer bakanlıklarımızla birlikte başlattığımız bazı çalışmalar var, zamanı gelince kamuoyu ile paylaşacağız" diye belirtti