Hendek Vadi Emlak
Sakarya Üniversitesi Basın ve Yayıncılık Bölümü öğrencilerinin düzenlediği “Basın Söyleşileri” programında Sezai Matur, yerel basının güçlenmesinde üniversiteli basın çalışanlarının etkisine vurgu yaptı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yüksek İstişare Kurulu  ve Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, Sakarya Meslek Yüksekokulu Basın ve Yayıncılık Bölümü’nün düzenlediği söyleşi programına konuşmacı olarak katıldı. Bölüm akademisyenleri Öğretim Görevlisi Nalan Üstüntaş ve Zülfükar Özçelik’in Basın ve Yayıncılık Bölümü öğrencileriyle yerel basın temsilcilerini buluşturma etkinlikleri kapsamında gerçekleşen söyleşiye öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Vazgeçilmez

Yerel basının sorunları, gazetecilik mesleğinin önemi, meslek ilkeleri ve istihdam olanaklarının konuşulduğu söyleşi de Sezai Matur, ilimizde güçlü bir yerel basın olduğuna vurgu yaparak, “ Toplum adına eleştiri ve denetleme görevi taşıyan basın, demokrasinin gelişmesinde de vazgeçilmez bir unsurdur” dedi.

Değerlendirin

Başkan Sezai Matur, öğrencilerin eğitimlerinde uygulama alanları olarak yerel basını en etkin şekilde kullanabileceklerini önerdiği konuşmasında “Sakarya’da yayınlanan gazete, televizyon, radyo ve internet sitelerinden faydalanmaya devam edin, hocalarınız sizi yönlendiriyor olsa da mutlaka boş vakitlerinizi de basın kuruluşlarında değerlendirin. Basın mesleği dışarıdan bakıldığı gibi kolay bir meslek alanı değildir. Kendinizi geliştirmek için gerek okul eğitiminizi gerekse de yerel basın imkanlarını en etkin şekilde değerlendirin. Kapımız her zaman açık” dedi. Konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını da samimi bir şekilde cevaplandıran Matur, istihdam, mesleki saygınlık ve güncel konularla ilgili soruları da cevap verdi.