Tüm Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Dursun Emin Kula, kamuoyunu bilgilendirmek adına Hendekli Basın Mensuplarına Kırsal Mahalle konusu hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Dernek Lokalinde Tüm Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Dursun Emin Kula ve Muhtarların katıldığı toplantıda Kula Kırsal Mahalle konusu hakkında bilgilendirmeler yapan Kula merak edilenleri cevapladı.

KANUNLA İYİLEŞTİRMELER SÖZ KONUSU

Tüm Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Dursun Emin Kula kırsal mahallelere geçiş süreciyle ilgili ”2014 yılından yapılan yerel seçimlerde büyükşehir yasası ile köyler mahalleye dönen yerlerde, kırsal mahalle adıyla yeniden adlandırma ve bir takım faydalarda sağlanması için, köy olan yerlerin tamamen köy haline değil de. Emlak vergisi, emlak harcı ve su parasıyla ilgili iyileştirmeler söz konusu. Bunların başında emlak harcı alınmayacak, emlak beyanının şehir hayatına göre merkez mahallelere göre yarısı alınacak hanelerde su parasının %25’i alınmayacak ticari alanlarda ise %50’si alınmayacak şekilde belirlenmiştir.

MAHALLEYE DÖNEN YERLER KÖY HAYATI YAŞIYOR

Kula “Söz konusu değil karar defterini bu kanunla geri geliyor diye bir şey söz konusu değil. Belediyeye geçen arazilerinde belediyeden köye geçmesi söz konusu değil. Ancak hali hazırda 2014’den bu yana 5 yıllık geçiş süreciyle ilgili. Zaten bu uygulama köyden mahalleye dönen yerlerde devam ediyor. Bu kanuna ek olarak çıkartılan yasa 2022 Aralık ayından sonra aynı statünün devam etmesi için yapılan bir uygulama. Şayet muhtarlarımız bu talepte bulunmazlar ise 2022 Aralık ayından sonra Hendek’te su kaç paraya içiliyorsa köylü vatandaş o paraya içecek, Hendek’te emlak vergisi harçlar ne ise köylü vatandaş bu harçları ödeyecek. Bunun için devletimiz kanun koydular bu uygulamayı çıkarttı. Bundan da yararlanılması için bizi de bilgilendirdiler ve resmi gazetede yayınlandı. Ancak bu yetki aynı zamanda ilçe belediyesine, sonrasında da ilçe belediyesiyle beraber Büyükşehir belediye meclisine verilmiştir. Biz muhtarlarımızla beraber bu konuya vakıf olan hepsini bilgilendirdik ve muhtarlarımız dilekçelerini verdiler. Hendek Belediye meclisinde görüşülecek sonrasında da Büyükşehir belediyesine de konu gidecek. Orada da Büyükşehir belediyesi 90 gün içerisinde ya gönderildiği gibi onaylayacak ya değiştirerek, yada reddedecek. Bunu neye göre reddedecek diye düşündüğümüzde işte sosyo ekonomik, Şehire uzaklığı, hizmetin ne kadar sürede gideceği ile ilgili düşünce tarzlarını ortaya koyacaklar. Ama bizim muhtarlar olarak düşündüğümüz şey şu, zaten merkez mahallelerimizin dışında olan mahallelerimiz kırsal alan mahallelerimiz ya da köyden mahalleye dönen yerlerimiz fiili olarak hala köy hayatı yaşamaktadır. Köylünün durumu zaten ortada bir şehir hayatında yaşarmış gibi emlak vergisi vermeye harç ödemek, su parası ödemek bir yük getireceği aşikardır. Bunun içinde muhtar arkadaşlarla Belediye başkanımızın da katıldığı istişare toplantıları gerçekleştirdik. Sayın Belediye başkanımızın da gayet meseleye olumlu baktığını herkesin bilmesini istiyoruz. Sağ olsun dilekçelerimiz gönderildi.

GEREKİRSE REFERANDUMA GİDİLİR

Kula “Birkaç mahalle hakkında bunlar olmayabilir çünkü merkeze çok yakın mahalleler dediyse de bizimde o konuyla ilgili kendilerine sayın başkanım hem muhtarlarımız sıkıntıda kalmasın hem sizler sıkıntıda kalmamanız açısından referanduma girmesinin doğru olduğunu düşünüyoruz. Bu mahallelerde bunlardan bir tanesi Servetiye, Uzuncuorman, Yeşilköy, Kazımiye’dir. Evet baktığımızda merkeze yakın bu mahallelerde bu talepler yapılabilir. Ancak bizim öngördüğümüz şey 1/1000’lik haritanın bir kısmında hazırlanmış. Bunlara göre de Başkanımız bunların mahalle olarak kalmasını daha faydalı olacağını söylediler. Bizde şöyle düşünüyoruz. Ne zaman alt yapı ve doğalgaz geçerse bu doğrultuda o zamanki dönemde bir referandum yapılır mahalleye döndürülür veya mahalleye dönmesi için gerekli işlemler yapılır. Hiç olmazsa bu dönemde vatandaşımız pahalı su içmez, vergisini fazla ödemez.

Şuana kadar yapılan başvuru sayımız 75’dir. Büyükşehir yasasından önce Hendek’te 70 köy 24 mahalle vardı. Büyükşehir yasasıyla birlikte kapatılan 4 mahalleden oluşan Yeşilyurt Mahallesi ve 1 mahalleden oluşan ve kapatılan Çamlıca Beldesinde ki mahallenin kırsal mahalleye dönmek için bunlarla birlikte 75 mahalleye çıkmış oldu” ifadeleri yer aldı.