Hendek Vadi Emlak
Hendek’teki Airfel klima firmasını 260 milyon dolara satın alan Japon devi Daikin, yeni yatırımlarla Türkiye’yi iklimlendirme merkezi yapmak istiyor. Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan’ı ziyaret eden Daikin Yönetim Kurulu üyesi Frank De Baets firma hakkında bilgi verdi.

 

Daikin’den ziyaret

Hendek 2. OSB’de faaliyet gösteren Daikin firmasının yetkilileri Kaymakam Mustafa Ayhan’ı ziyaret etti. Ziyarete Daikin’in Hendek tesislerinden sorumlu Frank De Baets, İdari İşler ve İnsan Kaynakları Müdürü Mete Balkız ve Kalite Mühendisi Esra Uludağ katıldı. Ziyarette İlçe Garnizon Komutanı Üsteğmen Hasan Dağcı da yer aldı. Baets ziyarette Daikin’in yatırımları ve firmanın faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

162 ülkede faaliyet

Airfel klima fabrikasını 2011 yılının ilk yarısında Sanko firmasından satın aldıklarını söyleyen Baets, bu sayede Airfel’in hem önemli bir dünya markası olduğunu hem de Türkiye’nin bu yatırımdan önemli kazançlar elde ettiğini kaydetti. Daikin’in 41 binin üzerindeki çalışan sayısıyla 162 ülkede faaliyet gösteren büyük bir firma olduğunu söyleyen Baets şunları söyledi:

Küresel güç

“Daikin dünya çapındaki çalışmaları ile yılda 14 milyar dolar ciro yapıyor. Airfel ise Türkiye iklimlendirme sektörünün öncülerinden. 480 çalışanı ile 4 üretim tesisinde, yurtiçinde 500 satış noktası ve yurt dışında 44 ülke için üretim yapıyor. Bugün, dünya devi Daikin, Türkiye’ye büyük bir yatırım yapıyor; global gücüne Airfel’in tüm gücünü ekleyerek dev bir adım atıyor. Bu adım, Türkiye’nin ötesinde, tüm bölgenin havasını tamamen değiştirecek. Daikin´in, Türkiye’nin potansiyeli doğrultusunda yaptığı bu yatırım, ihracat açısından ülke ekonomimize büyük katma değer sağlayacak. Daikin ile birlikte yeni pazarlara girme fırsatımız olacak. Bu yatırım Türkiye´nin bölgenin iklimlendirme merkezi olmasına büyük katkıda bulunacak.

Türkiye bir fırsat

Türkiye ekonomisine ciddi katkıları olacak yatırımlarımızı hızla yürürlüğe koyma imkânına kavuştuk. Airfel, Daikin Avrupa’nın yaptığı en büyük, Daikin’in dünya çapında yaptığı ikinci büyük satın alma oldu. Daikin Airfel’i bütün tesisleri; 95 bin metrekare arazi, 45 bin metrekare kapalı alan, tüm satış ağı, bayi kanalı ve markaları ile 260 milyon dolara satın aldı. Satın almanın ardından şirketimiz Daikin Türkiye adı altında faaliyetlerini sürdürmeye başladı ve Airfel Daikin’in önemli bir markası haline geldi. Türkiye’nin coğrafi fırsatları da, Daikin’in ülkemizi lojistik üssü olarak konumlandırmasını sağladı.

Eğitim faaliyetleri

Daikin’in, Türkiye’nin potansiyeli doğrultusunda yaptığı bu yatırım, ihracat açısından ülke ekonomimize büyük katma değer sağlayacak. İhracatımız, satın alma öncesinde 44 ülke iken Daikin ile birlikte yeni pazarlara girme fırsatımız olacak. Fabrikalarımızda İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi ile birlikte “Personel Eğitim Programı”nı uyguluyoruz. Eğitimi geleceğin garantisi olarak görüyor, sektörde çalışmak isteyenlere kendilerini geliştirme imkânı sunuyoruz. Eğitim sonunda sertifika almaya hak kazananlar arasından belirlenen kişiler ise tesislerimizde işe başlıyor. Ayrıca Daikin Türkiye olarak çevre koruma konusunda da büyük çalışmalara imza atıyoruz. Çalışanlarımıza bu bilinci kazandırmak ve enerji tasarrufları konusunda bilgilendirmeler yapıyoruz.”