Sakarya’da meydana gelen olayda, 8 yaşındaki çocuğa müdahale etmek için olay yerine giren sağlık ekipleri, çocuğun üvey babası tarafından saldırıya uğradı. Çocuğun hastaneye götürülmek üzere ambulansa alınmasıyla beraber, pandemi kuralları nedeniyle yasak olmasına rağmen ambulansa binmeye çalışan üvey baba, reddedilince sağlık personeline hakaretler ederek, saldırdı. Saldırıya uğraya sağlık çalışanı o anları şöyle anlattı:

“Hastamız 8 yaşında bir çocuk, birkaç gündür mide bulantısı varmış. İlk muayenesini yaptık, her şey yolunda. Hastaneye götürmek istedik. Hastayı ambulansa aldık, normalde pandemiden dolayı hiç almıyorken. Babası olduğunu söyleyen şahıs da binmek istedi. Pandemi ve bulaş riskinden dolayı ikinci hastayı alamadığımızı söylememize rağmen yine de binmek istedi ve bunun üzerine gerilerek bin bir küfür ile bize ve aracımıza zarar verdi. Anons geçmek istedik, beyaz kod vermek istedik, ama telsizsizimizi kopardı yerinden. Süreç hepimiz için zor. Vatandaşlar için de zor bizim için de zor ama artık bu olaylara tahammül edemiyoruz. Artık kaldıramıyoruz.”

“BU YANLIŞA DÜŞMEYİN”

Konuyla ilgili CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş bir açıklama yaptı. Sağlık çalışanlarının zor günlerden geçtiğini belirterek saldırıyı kınayan Başkan Keleş, “Sakarya’mızda meydana gelen olay hepimizi derinden üzdü. Sağlık çalışanına saldırmak, görevine engel olmak, bir insanın yapabileceği en büyük yanlış. O an kurtarılan can sizin yakınınız, o an kurtarılan can sizin canınız.  Şu zor zamanlarda sağlık çalışanlarımıza daha fazla destek olmalıyız. Doktorlarımızı, hemşirelerimizi, hasta bakıcılarımızı COVİD -19 ile mücadelede şehit veriyoruz. Bakınız, saldırıya uğrayan sağlık çalışanımız ne diyor, ‘Artık bu olaylara tahammül edemiyoruz. Artık kaldıramıyoruz.’ Sağlık çalışanına kalkan her el, bir cana mal olur. Bu yanlışa düşmeyin, sağlık çalışanlarımız bizin için çok kıymetlidir. Bu çirkin saldırıyı kınıyor ve saldırıya uğrayan sağlık çalışanlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.